Prírodovedec Sir David Attenborough tvrdí, že rozhodnutia predstaviteľov skupiny G7 sú „najdôležitejšie v dejinách ľudstva”. Dodáva, že na zabránenie katastrofám v životnom prostredí sú potrebné urgentné kroky.
Všetky krajiny G7 sa zaviazali dosiahnuť čisté nulové emisie uhlíka do roku 2050. Na samite v Cornwalle plánujú lídri ohlásenie nových plánov zeleného financovania. Tie majú pomôcť chudobnejším krajinám znižovať emisie uhlíka.
Attenborough, ktorý sa v nedeľu k vodcom prihovoril prostredníctvom videa, uviedol: „Globálne otepľovanie a strata biodiverzity sú nepochybné, rovnako ako skutočnosť, že naše spoločnosti a národy sú nerovnaké.”
Vzápätí dodal: „Otázkou, ktorú nás veda núti osobitne riešiť v roku 2021, je to, či sa vďaka týmto vzájomne prepojeným skutočnostiam nachádzame na pokraji destabilizácie celej planéty.”
„Ak je to tak, potom sú rozhodnutia, ktoré robíme v tomto desaťročí, najmä rozhodnutia ekonomicky najvyspelejších národov, najdôležitejšie v dejinách ľudstva”, uviedol Attenborough v komentároch zverejnených organizátormi samitu.
Stovky demonštrantov v oblasti životného prostredia vyrazili v sobotu na pobrežie Cornwallu, aby tento problém zdôraznili.
Veľký dav surfistov a kajakárov vyrazil k moru na protest hromadného pádlovania. Dôvodom bolo vyzvanie na podniknutie ďalších krokov zameraných na ochranu oceánov. Medzitým pochodovali tisíce z nich pred mediálnym centrom samitu vo Falmouthe a skandovali.
Jedným z hlavných cieľov samitu bolo pripraviť pôdu pre klimatickú konferenciu OSN. Tá sa bude konať v novembri v Škótsku.
Klimatickí aktivisti a analytici tvrdia, že na prvom mieste v zozname úloh skupiny G7 by malo byť plnenie ročného fondu vo výške 82,5 miliárd eur, ktorý má pomôcť chudobným krajinám vyrovnať sa s dopadmi globálneho otepľovania.
Kancelária britského premiéra, Borisa Johnsona, uviedla, že sa v sobotu stretol s generálnym tajomníkom OSN Antoniom Guterresom. Zároveň informovala, že sa obaja zhodli na potrebe krajín zintenzívniť a prijať ambiciózne záväzky v oblasti znižovania uhlíkových emisií a postupného ukončenia používania uhlia.
Očakáva sa, že konečné komuniké vedúcich predstaviteľov formálne prijme zavedenie globálnej minimálnej dane vo výške najmenej 15 % na veľké nadnárodné spoločnosti, aby zabránili v používaní daňových rajov na presúvanie ziskov a vyhýbanie sa daniam.
Vyskytli sa aj ambiciózne vyhlásenia o vzdelávaní dievčat, predchádzaní budúcim pandémiám a využívaní finančného systému na financovanie ekologického rastu.
Vedúci predstavitelia sa zaviazali podeliť sa o dávky vakcín s menej prosperujúcimi krajinami, ktoré ich urgentne potrebujú. Johnson uviedol, že skupina sa zaviaže najmenej 1 miliardou dávok, z toho polovica bude z USA a 100 miliónov z Británie.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ocenil prísľub vakcín. Napriek tomu uviedol, že to nestačí. Na skutočné ukončenie pandémie je podľa neho potrebných 11 miliárd dávok na zaočkovanie najmenej 70 % svetovej populácie do polovice budúceho roka.
Vedúci predstavitelia skupiny G7 tiež podporili svetový plán Bieleho domu „Build Back Better”. Ten má pomôcť krajinám s nízkymi a strednými príjmami s infraštruktúrou.
V nedeľu ráno ale nebolo isté, aké pevné budú celkové záväzky skupiny, keď vodcovia vydajú záverečné komuniké. Takisto nebolo jasné, či všetci vodcovia podporia výzvu USA na potrestanie Číny za potlačenie jej ujgurskej menšiny a ďalšie zneužívanie.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. G7: Climate decisions ‘most important in human history’, Attenborough warns leaders. [online]. [cit. 2021-06-14]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/06/13/g7-climate-decisions-most-important-in-human-history-attenborough-warns-leaders