„Prevzatie Afganistanu Talibanom je masívnou porážkou aliancie NATO. Posilňuje ale strategickú autonómiu EÚ,” hovorí ocenený historik Timothy Garton Ash.
„Je to obrovská porážka a strašná zrada všetkých tých ľudí, ktorým sme povedali, že môžete mať slobodný a rovný život, najmä u žien a dievčat. Je to porážka,” povedal Garton Ash.
Názor historika
Pre britského profesora a dlhoročného komentátora európskej politiky ponechal frenetický odchod Západu z Afganistanu dvere hlavným protivníkom, aby rozšírili svoj vplyv v regióne.
„Americké, britské, nemecké a francúzske veľvyslanectvo je zatvorené. Ruské a čínske veľvyslanectvá sú stále otvorené. Potrebujeme ešte niečo povedať?,” dodal.
Napriek geopolitickému debaklu a poškodzovaniu dobrého mena NATO ale Garton Ash verí, že kríza otvára Európskej únii priestor na posilnenie spolupráce a prehĺbenie integrácie.
Čo strategická autonómia znamená?
Strategická autonómia je voľne definovaný koncept. Vo všeobecnosti predpokladá, že EÚ je príliš závislá od medzinárodných partnerov – predovšetkým od USA a musí sa stať asertívnejším a sebestačnejším.
Myšlienka, ktorá sa zrodila v Paríži a postupne sa preslávila na celom kontinente sa týka oblastí, ako sú technológie, energetika, obchod a kontroverznejšie aj armády.
Niektoré členské štáty, najmä východné a pobaltské krajiny, nesúhlasia s perspektívou vojenskej autonómie EÚ. Tvrdia, že ich prekrývanie by oslabilo alianciu NATO. S tým súhlasí aj Washington.
Atlantická organizácia a EÚ majú spoločných 21 členských štátov.
Zástancovia strategickej autonómie ale tvrdia, že je to nevyhnutný krok. Ten umožní bloku rýchlejšie a rozhodnejšie reagovať na výzvy, ktoré môžu nastať v jeho susedstve. Príkladom je ofenzíva Talibanu a jeho potenciálne dôsledky na bezpečnosť a migráciu.
Európske vlády museli urýchliť svoju evakuáciu z Kábulu. Dôvodom bolo to, že neboli schopné samy ubrániť letisko bez pomoci amerických vojakov. Tí boli pripravení opustiť krajinu pred 31. augustom. Na pamätanie si tejto udalosti, požiadala skupina G7 prezidenta Bidena o predĺženie termínu.
Debata o strategickej autonómii, ktorá dodnes zostáva v teoretickej rovine, je opäť na prvom mieste programu. Šéf zahraničnej politiky EÚ, Josep Borrell, nazval afganskú krízu „budíkom” bloku. Zároveň navrhol vytvorenie „jednotky rýchleho vstupu” pre 5 000 vojakov EÚ.
Od roku 2021 do roku 2027 dokáže EÚ vložiť do svojho nového Európskeho obranného fondu takmer 8 miliárd EUR. Program neznamená zriadenie armády EÚ. Zameriava sa ale na podporu cezhraničného výskumu a vývoja v oblasti obrany.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Afghanistan crisis is a ‘massive defeat’ for NATO but an opportunity for EU, says Timothy Garton Ash. [online]. [cit. 2021-09-07]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/09/06/afghanistan-crisis-is-a-massive-defeat-for-nato-but-an-opportunity-for-eu-says-timothy-gar