Umelá inteligencia zmenila hru vo všetkých sférach technológií, najmä od prelomu storočia. Vedci so sídlom v západogréckom meste Patras v súčasnosti využívajú potenciál AI, aby priniesli revolúciu v našich domovoch – a urobili ich inteligentnými.
S väčším počtom ľudí, ktorí žijú v celej Európe sa vyvinul aj ďalší tlak na systémy zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Myšlienka asistovaného života sa stala v technologickom svete dôležitým pojmom z hľadiska pomoci pri riešení tejto otázky.
Univerzita v Peloponéze zhromažďuje prototypy obytných priestorov s cieľom preskúmať, ako môžu v blízkej budúcnosti vyzerať a fungovať pre starších ľudí, ľudí so zdravotným postihnutím a ľudí trpiacich chronickými chorobami.
Cieľom je umožniť týmto skupinám žiť samostatne, bezpečne a pohodlne o niečo dlhšie.
Jedným zo zariadení, ktoré výskumníci skúšajú je inteligentné zrkadlo. Pomocou technológie rozpoznávania tváre dokáže zistiť skoré príznaky potenciálneho zlého zdravotného stavu.
Odborný asistent Christos Antonopoulos na univerzite v Peloponéze tvrdí, že zrkadlový potenciál je obrovský:
„Zrkadlo meria základné, ale kritické biometrické modality, ako je srdcová frekvencia alebo krvný tlak, dokáže monitorovať zrenicu oka a dokonca naznačuje potenciálne budúce problémy s pečeňou a mnohými ďalšími životnými funkciami.”
„A všetky tieto informácie sa priamo zasielajú buď lekárovi, alebo rodinným príslušníkom.“
V dôležitom zmysle sa do domácnosti dostávajú nemocničné služby.
69-ročný Kostas Koutsopoulos pracoval s výskumníkmi na testovaní potenciálu ich práce.
Zhromažďujú sa údaje o jeho výkone a jeho lekár je potom informovaný o jeho stave. Táto technológia tiež umožní obyvateľovi zavrieť dvere a stlmiť svetlá hlasovými príkazmi.
Inteligentná domácnosť je prevádzkovaná na cloudovom systéme s využitím AI.
S 5G na obzore v Európe, Angeliki Dedopoulou, expertkou na politiku EÚ pre AI je presvedčená, že zvýšená konektivita pomôže posunúť technológiu inteligentnej domácnosti na ďalšiu úroveň:
„Huawei je v Európe už 20 rokov a úzko spolupracuje s univerzitami a ďalšími partnermi pri zavádzaní a umožňovaní technológií ako AI – v kombinácii s 5G – s cieľom uľahčiť sektor zdravotnej starostlivosti, ktorý veľmi súvisí s inteligentnou domácnosťou – a podporiť konkurencieschopnosť a rast v Európe. “
To, ako sa vyrovnať s rastúcim a starnúcim obyvateľstvom, je výzvou nielen pre Európu, ale pre celý svet.
Koncept inteligentnej domácnosti vyvíjaný v Patrasi môže pomôcť pri liečbe.
Zdroj:
Euronews, 2021. Smarter than the average home – how technology is aiding assisted living [online]. [cit. 2021-07-23]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2020/09/25/smarter-than-the-average-home-how-technology-is-aiding-assisted-living