Phillipe Christodoulou tvrdí, že stratil asi 600 000 $ v BTC uložených v aplikácii stiahnutej z Apple App Store.
Christodoulou si uvedomil, že v marci tohto roku stratil svoje celoživotné úspory, keď sa pokúšal skontrolovať svoj zostatok prostredníctvom aplikácie pod názvom „Trezor”.
Po stiahnutí tejto aplikácie a zadaní potrebných údajov Christodoulou tvrdí, že jeho kryptomeny zmizli v priebehu niekoľkých sekúnd. Ukázalo sa, že aplikácia bola falošná.
Podľa obete sa táto aplikácia javila ako legitímna, pretože odrážala pôvodnú farbu značky Trezor s nadpriemerným hodnotením.
S rastúcou hodnotou priestoru kryptomien sa objavujú falošné aplikácie na stiahnutie v Google Play a Apple App Store. Aj keď hostiteľské platformy môžu aplikácie odstrániť, niekedy je neskoro a ľudia sa už stali obeťami.
Obviňovanie zo straty
Christodoulou teraz výhradne obviňuje spoločnosť Apple za to, že umožnila zverejnenie falošnej aplikácie na svojej platforme.
Poznamenáva, že prítomnosť takejto aplikácie je v rozpore s postavením spoločnosti Apple v App Store ako zabezpečenej a dôveryhodnej platforme.
Podľa spoločnosti Apple je každé predloženie aplikácie dôkladne skenované a skontrolované ako súčasť zvýšenia bezpečnosti používateľov.
Spoločnosť ale poznamenáva, že podvodníci môžu legitímne aplikácie odoslať na schválenie a neskôr ich transformovať na phishingové aplikácie.
Napríklad falošná aplikácia Trezor bola zverejnená v App Store ako „kryptografická” aplikácia. Nemenovaní vývojári naznačili, že aplikácia šifruje súbory iPhone a ukladá heslá.
Ďalšia obeť James Fajcz tvrdil, že prostredníctvom aplikácie Trezor stratil asi 14 000 $ v BTC a ETH.
Tvrdenia týchto dvoch obetí potvrdzuje Chainalysis, komerčná firma zaoberajúca sa analýzou blockchainov.
Vyšetrovania ukazujú, že digitálne aktíva boli presunuté na podozrivý účet.
Odborníci z Confirm, britského formulára na reguláciu kryptomien, naznačujú, že digitálne aktíva ukradnuté falošnou aplikáciou Trezor pre iOS mali hodnotu 1,6 milióna $.
Pred stiahnutím ľubovoľnej aplikácie by ste nemali zabudnúť na tieto 4 veci:
1. Skontrolujte, či v kópii alebo dokonca v názve aplikácie nie sú zjavné pravopisné chyby.
2. Skontrolujte značku, či vyzerá autenticky.
3. Dajte si pozor na recenzie vývojárov a na to, čo o produkte hovoria iní používatelia.
4. Skúste si aplikáciu stiahnuť iba pomocou odkazov z oficiálnych webových stránok.
Zdroj:
FINBOLD, 2021. Investor loses $600k life savings in bitcoin through App Store-hosted fake Trezor app. [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné na: https://finbold.com/investor-loses-600k-life-savings-in-bitcoin-through-app-store-hosted-fake-trezor-app/