Irán aj naďalej skúma výhody kryptomien, aby sa vyhol tvrdým účinkom amerických sankcií.
Iránska centrálna banka (CBI) umožní bankám, zmenárňam a licencovaným minerom platiť za dovoz pomocou kryptomien.
Podľa správy iránskeho webu Financial Tribune vydala spoločnosť CBI bankám a licencovaným burzám oznámenie o novom regulačnom rámci pre krypto-platby. Vláda čoskoro prijme návrh zákona, ktorý objasní regulačné opatrenia, či už v krajine.
Kryptomena ako nástroj na zabránenie sankciám USA
Napätie medzi USA a Iránom sa v priebehu rokov zhoršovalo a americké ministerstvo financií do istej miery ochromilo iránsku ekonomiku, ktorá silne závisí od medzinárodných obchodov, ako je plyn a elektrina.
V tejto súvislosti Irán skúma výhody kryptomien a najmä to, ako môžu krajine pomôcť obísť sankcie. Ako sa uvádza, Irán sa stal prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla Bitcoin ako prostriedok výmeny 29. októbra 2020. Do januára 2021 vydala vláda viac ako 1 000 licencií pre zariadenia na ťažbu kryptomeny. Minerom dokonca ponúkla elektrárne.
Ťažba kryptomeny je v Iráne legálna, ale každý miner potrebuje na svoju legálnu činnosť licenciu ministerstva priemyslu, baníctva a obchodu. Licencovaní mineri musia predávať vyťažené BTC Iránskej centrálnej banke (ICB) prostredníctvom poskytnutých kanálov subjektom.
História Iránu s kryptomenami bola spočiatku búrlivá a ich ťažba bola až do roku 2019 nelegálna. Po nahlásení niekoľkých výpadkov elektriny v celej krajine zaistili miestne úrady v januári tohto roka 45 000 ťažobných súprav BTC, ktoré obviňovali krypto-farmy z ich „intenzívneho využívania elektriny”.
Krypto v krajinách s hyperinfláciou
Irán nie je prvou krajinou, ktorá používa krypto ako alternatívu, aby sa vyhla sankciám USA. Venezuela je v tomto ohľade jednou z najaktívnejších krajín. Venezuelčania zvyčajne obchodujú s BTC prostredníctvom LocalBitcoinu – P2P trhu, kde kupujúci a predávajúci ponúkajú sadzby a spôsoby platby.
Kryptomeny a stablecoiny sa tiež stávajú alternatívou pre mnohých sporiteľov a investorov v Argentíne, ktorá v súčasnosti čelí vážnej finančnej kríze. Rovnako ako Venezuelčania, aj Argentínčania sa teraz hrnú na krypto-burzy a na trhy P2P, aby nakupovali a predávali kryptomeny a chránili sa pred menovou infláciou.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021. Iran to Allow Legally Mined Bitcoin to be Used For Import Payments. [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/iran-to-allow-legally-mined-bitcoin-to-be-used-for-import-payments/