0.9 C
Bratislava
štvrtok, 23 januára, 2025
HomeEkonomikaÍrsko, Maďarsko a Estónsko sa odhlasujú z daňových dohôd OECD a vrhajú...

Írsko, Maďarsko a Estónsko sa odhlasujú z daňových dohôd OECD a vrhajú tieň na jednotné postavenie EÚ

Celkom 130 krajín predstavujúcich viac ako 90 % svetového HDP minulý týždeň oslavovalo významnú dohodu s cieľom prepracovať globálny daňový systém a zvýšiť svoje príjmy na financovanie nákladného zotavenia po pandémii.

Pre Európsku komisiu, ktorá je dlhoročným obhajcom daňovej reformy, predstavuje táto dohoda nevyhnutný krok „k spravodlivejšiemu zdaňovaniu“

Paríž, Berlín, Madrid, Rím a mnohí ďalší sa minulý týždeň pripojili k Bruselu pri kolektívnej oslave dobrých správ.

Nie každé hlavné mesto však oslavovalo.

Tri členské štáty EÚ, Írsko, Maďarsko a Estónsko, odmietli podpísať dohodu. Tá sa dosiahla v inkluzívnom rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), skupiny, ktorá zahŕňa 139 krajín a jurisdikcií.

Zo všetkých sa prihlásilo iba deväť: Keňa, Nigéria, Peru, Srí Lanka, tri vyššie uvedené krajiny EÚ a dva karibské ostrovy všeobecne považujúce sa za daňové raje: Barbados a Svätý Vincent a Grenadíny. Dohodu podporili všetky krajiny G20. Medzi nimi bola aj Čína, Rusko a India.

Návrh textu je založený na dvojpilierovom balíku OECD. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť spravodlivosť, istotu a stabilitu v globálnom daňovom systéme.

  • Prvý pilier sa zameriava na čiastočné prerozdelenie daňových práv. Cieľom je zabezpečiť, že zdaňovanie ziskov už nebude výlučne určené fyzickou prítomnosťou spoločnosti. Pomocou zložitého vzorca by krajiny boli schopné získať podiel na ziskoch, ktoré nadnárodné spoločnosti vytvárajú na svojich trhoch. Očakáva sa opätovné rozdelenie zisku vo výške viac ako 100 miliárd USD.
  • Druhý pilier je zameraný na stanovenie minimálnej efektívnej daňovej sadzby vo výške 15 % zo ziskov dosiahnutých veľkými nadnárodnými spoločnosťami bez ohľadu na to, kde majú sídlo. Podľa odhadov OECD by minimálna sadzba každý rok priniesla ďalšie globálne daňové príjmy vo výške približne 150 miliárd USD.

Tieň pochybností

Rozhodnutie z Dublinu, Budapešti a Tallinnu okamžite vrhlo tieň na rokovaciu pozíciu EÚ pred stretnutím G20, na ktorom má Komisia v úmysle predstaviť jednotné európske stanovisko. To zodpovedá ambíciám rovnako zmýšľajúcich spojencov, ako sú USA, Spojené kráľovstvo a Kanada.

Podľa zmlúv o EÚ je potrebné akékoľvek zmeny v daňovej politike schváliť jednomyseľne. Znamená to, že na neodsúhlasenie reformy podporovanej ostatnými 26 členskými štátmi stačí iba jedno „nie“.

Požiadavka jednomyseľnosti prítomná aj v zahraničnej politike vytvorila rôznorodé daňové prostredie. V ňom na jednotnom trhu bez hraníc existujú rôzne režimy a sadzby.

Na jednej strane ponúkajú krajiny ako Írsko (12,5 %) a Maďarsko (9 %) atraktívne sadzby dane z príjmu právnických osôb, aby prilákali medzinárodné spoločnosti na založenie európskeho sídla vo svojich mestách. 

Na druhej strane spoločnosti so sídlom vo Francúzsku, Nemecku, Portugalsku a Belgicku musia svoje zisky podrobiť sadzbám, ktoré presahujú 29 %.

Tieto tri krajiny trvali na jednom konkrétnom bode: akákoľvek dohoda OECD musí vyhovovať potrebám všetkých krajín, veľkých aj malých. 

Írsko, Maďarsko a Estónsko považujú svoje atraktívne sadzby dane z príjmu právnických osôb za základný nástroj konkurencie najsilnejších ekonomík.

Pokiaľ ide o Brusel, odvážny krok Írska, Maďarska a Estónska stavia celú EÚ do neistej a trochu nepríjemnej rokovacej pozície. Oficiálnu líniu smerom k medzinárodnému spoločenstvu znižuje skupina malých krajín, ktoré spolu tvoria viac ako 4 % HDP EÚ.

Hovorca Európskej komisie uviedol, že výkonná moc bude pokračovať v rokovaniach s tromi členskými štátmi. Cieľom bude zaručiť, že blok dosiahne vnútornú zhodu do októbra. Komisia dúfa, že pri vývoji technických detailov návrhu budú krajiny presvedčené o podpise.

Pre OECD má toto cezhraničné prerozdelenie daňových práv odrážať ekonomické zmeny, ktoré priniesla digitalizácia a globalizácia a ktoré zastarali tradičný vzorec zdaňovania ziskov iba v krajine, kde sa spoločnosť fyzicky nachádza.

Európska únia sa teraz zameriava na rozhodujúce stretnutie, ktoré sa uskutoční v Benátkach. Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk skupiny G20 sa majú osobne stretnúť, aby oficiálne schválili návrh dohody OECD a začali s hĺbkovými diskusiami.

Skupina 20 ľudí, ktorá sa považuje za rozmanitejšiu a inkluzívnejšiu ako skupina G7, ktorá iniciovala daňovú reformu, sa považuje za najdôležitejšie fórum na konsolidáciu úsilia o prepracovanie globálneho daňového systému a mobilizáciu ďalších národov po celom svete.

V najlepšom prípade by nové pravidlá mohli vstúpiť do platnosti už v roku 2023, hoci zložité rokovania zamerané na vyvrátenie technických detailov a zabezpečenie vykonateľnosti ustanovení by mohli oddialiť oficiálne vykonávanie.

Medzičasom sa Komisia zaviazala, že bude pokračovať vo svojom návrhu na zavedenie celoeurópskej dane z digitálnych spoločností.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Ireland, Hungary and Estonia opt out of OECD tax deal and cast shadow over EU’s unified position. [online]. [cit. 2021-07-12]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/07/02/ireland-hungary-and-estonia-opt-out-of-oecd-tax-deal-and-cast-shadow-over-eu-s-unified-pos

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments