Pre všetkých milovníkov latté prinášame skvelú správu. Už čoskoro si budú môcť vychutnať tento obľúbený nápoj z kávy pochádzajúcej z Petriho misky. Tak to tvrdia fínski vedci. Tí vyvinuli novú technológiu pestovania trvalo udržateľnej kávy v laboratóriu.
Ako bude taká káva vyzerať?
Je dôležité podotknúť, že táto káva nevyrástla zo semienka, ale zo zhluku buniek kávovníka v bioreaktore. Dodržali sa pritom prísne podmienky teploty, svetla a kyslíka. Po jej upražení je možné uvariť ju úplne rovnakým spôsobom ako bežnú kávu. Ohľadom jej vzhľadu sa vyjadril aj pracovník laboratória Heiko Rischer, ktorý ukázal na misku so svetlohnedým práškom hovoriac: „Je to naozaj káva, pretože v produkte nie je nič iné ako kávový materiál.”
Richerov tím z fínskeho technického výskumného inštitútu VTT verí, že ich káva sa vyhne niekoľkým environmentálnym nástrahám, ktoré sa spájajú s výrobou tohto obľúbeného nápoja. Pokiaľ sa pýtate, akou metódou sa táto káva vyrobila, tak odpoveďou je, že to boli rovnaké princípy bunkového poľnohospodárstva, aké sa už využívajú pri pestovaní mäsa v laboratóriu.
„Káva je, samozrejme, problematický produkt,” podotkol Rischer. Z časti je to z dôvodu, že stúpajúce globálne teploty znižujú produktivitu existujúcich plantáží. To následne núti farmárov vytínať stále väčšie plochy dažďových pralesov, aby získali nové plodiny.
Druhým dôvodom je podľa Rischera aj doprava: „Je tu aj problém dopravy a využívania fosílnych palív, takže je úplne rozumné hľadať alternatívy.”
Udržateľná káva vo svete
Aj v ďalších kútoch sveta sa snažia vyvinúť rôzne alternatívy trvalo udržateľnej kávy. Jedným z nich je aj USA, kde Start-up Atomo v Seattli oznámil, že získal zhruba 10 miliónov eur na financovanie svojej „molekulárnej kávy”. Tá má rovnakú chuť ako klasická káva, ale pochádza z iného organického materiálu ako z kávovníka.
Napriek tomu ukázali prieskumy v USA a v Kanade prekvapujúce výsledky. Tie sa týkali opatrnosti voči náhradám potravín vypestovaným v laboratóriu. A to napriek tomu, že mladší spotrebitelia mali len menšie výhrady.
Kedy sa dostane táto káva do obchodov?
Richer uviedol, že jeho tímu potrvá minimálne štyri roky, kým káva vypestovaná v laboratóriu získa súhlas regulačných úradov a komerčnú podporu. Potom sa bude môcť dostať do mnohých regálov. Tento projekt má predovšetkým veľký význam najmä pre samotné Fínsko. V tejto severskej krajine sa na osobu ročne spotrebuje neuveriteľných 10 kilogramov kávy.
A čo vy, ochutnali by ste takúto kávu?
Zdroj:
ZOZNAM.SK 2021. Fíni pracujú na káve vypestovanej v laboratóriu. [online]. [cit. 2021-10-30]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/217404/Fini-pracuju-na-kave-vypestovanej-v-laboratoriu