Prvá veľká dohoda na Klimatickom samite OSN (COP26), ktorý sa koná v Glasgowe má byť podpísaná dnes (2. novembra), keďže viac ako 100 svetových lídrov sa zaviazalo ukončiť odlesňovanie do roku 2030.
Bezprecedentným krokom sľúbia vedúci predstavitelia reprezentujúci viac ako 85 % lesov na planéte zastavenie a zvrátenie odlesňovania a degradácie pôdy.
Väčšina krajín, kde sa nachádza Amazonský dažďový prales, najväčší les na svete, podpísala dohodu. Iba Bolívia a Venezuela sa k sľubu nepripojili.
Toto je najväčšie opatrenie, aké kedy bolo prijaté na ochranu svetových lesov. Krajiny, ktoré sa zaviazali dodržiavať Glasgowskú deklaráciu o využívaní lesov a pôdy, predstavujú viac ako 33,7 milióna štvorcových kilometrov lesov.
Záväzok je podporený takmer 16,5 miliardami EUR z verejných (10,3 miliardy EUR) a súkromných (6,24 miliardy EUR) peňazí. Verejné financie pochádzajú z 12 krajín vrátane Spojeného kráľovstva, ktoré sa majú poskytovať v rokoch 2021-2025.
Financovanie zo súkromného sektora pochádza od viac ako 30 finančných inštitúcií, ako sú Aviva, Schroders a Axa. Tieto spoločnosti tiež prisľúbia elimináciu aktivít spojených s odlesňovaním.
Peniaze sa použijú na podporu aktivít v rozvojových krajinách, najmä na pomoc pri obnove degradovanej pôdy, pri riešení požiarov a na podporu domorodých komunít.
Britský premiér, Boris Johnson, bude tento sľub nazývať „prelomovou dohodou o ochrane a obnove zemských lesov”. Zároveň uviedol, že tieto veľké hemžiace sa ekosystémy sú pľúcami našej planéty. „Je na čase ukončiť dlhú históriu ľudstva ako dobyvateľa prírody a namiesto toho sa stať jej správcom,” dodal.
Kritici ale zdôraznili nedostatok zodpovednosti v súvislosti s týmto novým opatrením.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Over 100 world leaders make landmark pledge to end deforestation by 2030. [online]. [cit. 2021-10-29]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/11/02/over-100-world-leaders-make-landmark-pledge-to-end-deforestation-by-2030