V priebehu necelých dvoch rokov sa práca na diaľku stala samozrejmosťou pre milióny Európanov.
Približne 5 % z nás pred pandémiou pravidelne pracovalo z domu. V niektorých krajinách sa tento počet za posledných 18 mesiacov viac ako štvornásobne zvýšil.
Írsko
Veľký podiel zamestnancov pracujúcich na diaľku sa v Írsku stal hnacou silou nových plánov ponúkania flexibilných pracovných možností.
Írska vláda plánuje do budúceho roka sprístupniť hybridnú prácu všetkým ľuďom v príslušných odvetviach.
Odvtedy bude šéf potrebovať veľmi dobrú výhovorku na odmietnutie žiadosti o prácu z domu a všetci pracovníci verejných služieb budú štandardne vyzvaní, aby trávili až 20 % svojho času mimo kancelárie.
Pre vašu spoločnosť budú tiež platiť nové požiadavky na poskytovanie a platenie bezpečného a vhodného vybavenia domácej kancelárie.
Rusko
Rusko sa v súčasnosti zameriava na materiálnu podporu pre vzdialených pracovníkov. Zamestnávatelia musia pracovníkom na diaľku poskytnúť potrebné vybavenie a prostriedky na splnenie ich pracovných povinností, ak sa rozhodnú pracovať z domu.
To môže zahŕňať náhradu za softvér, kancelárske stoličky a stoly.
Spojené kráľovstvo
Plány Spojeného kráľovstva na reguláciu práce z domu sú o niečo pozadu oproti ostatným štátom v tomto článku. Denník The Guardian v júni informoval, že Downing Street „zvažuje legislatívnu úpravu, aby sa práca z domu stala predvolenou možnosťou tým, že zamestnanci budú mať právo o to požiadať”.
Výrazne odlišné názory od obchodných lobistických skupín tento proces vykoľajili. Pretrváva neistota týkajúca sa toho, akých podrobností by sa mali zákony týkať.
Francúzsko
Francúzsko už v roku 2016 skvele zaviedlo opatrenia na vytvorenie hraníc pracovného a súkromného života.
Práca na diaľku sa štandardne neponúka v popise práce, ale podobne ako v Nemecku, aj zamestnávatelia vo Francúzsku musia prísť s dobrým dôvodom, prečo túto žiadosť odmietnuť.
Podľa správ médií Španielsko a Grécko tiež predložili plány na prepracovanie svojej pracovnej legislatívy týkajúcej sa práce na diaľku.
Zdroj:
EURONEWS 2021. Should remote working be a legal right? These countries think so. [online]. [cit. 2021-11-02]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/10/03/which-countries-plan-to-offer-remote-working-as-a-legal-right