V dôsledku nedávneho oznámenia spoločnosti Meta o presunutí sa od vývoja platforiem sociálnych médií k budovaniu toho, čo nazýva ďalšou iteráciou webu, je „metaverse” horúcou témou.
Samotný termín nie je ničím novým. Pôvodne ho vytvoril autor sci-fi Neal Stephenson. Urobil tak vo svojom románe „Snow Crash” z roku 1992.
Stephenson si metaverse predstavoval ako zdieľaný a prepojený vesmír. V rámci neho môžu digitálni avatari ľudí navzájom interagovať a status sa určuje sofistikovanosťou vlastného avatara.
Hoci neexistuje veľká pravdepodobnosť, že spoločnosť známa ako Facebook prevezme dystopické tóny Stephensonovho románu, jej vízia o metaverse sa k tomuto konceptu približuje. Ide o koncept zdieľaného a prepojeného virtuálneho sveta, kde sa môžete učiť, pracovať, nakupovať, stretávať sa s ľuďmi a hrať sa.
Verzie metaverse
Aj keď oznámenie spoločnosti Meta pravdepodobne prinieslo najväčší úspech v tomto priestore, nie je ani zďaleka prvou alebo jedinou organizáciou, ktorá pracuje na budovaní tohto nového digitálneho sveta.
Skoré verzie metaverse sa objavili na začiatku 90. rokov. Predstavila ich pritom spoločnosť Linden labs so sídlom v San Franciscu. Na svojom vrchole v roku 2007 mal tento konkrétny virtuálny svet odhadom 800 000 – 900 000 aktívnych používateľov.
Videohry ako Fortnite a Roblox a virtuálne sociálne svety ako Decentraland už možno považovať za súčasť metaverse.
Tam, kde sa metaverse pravdepodobne odlíši od ostatných konkurentov, sú bohaté zdroje. Tie sa budú môcť použiť na vývoj tohto nového „začleneného internetu”.
Spoločnosť Meta uviedla, že jej zámerom je prijať 10 000 pracovníkov v Európskej únii venujúcim sa vývoju metaverse.
Okrem toho spoločnosť už vynaložila značné investície do technológie. Vďaka nim by bola ich verzia metaverse oveľa realistickejšia ako iné iterácie.
Prevzatie spoločnosti Oculus, lídra na trhu technológie pohlcujúcej virtuálnej reality spoločnosťou Meta v roku 2014 v hodnote 2,02 miliardy EUR umožnilo spoločnosti vyvinúť náhlavné súpravy. Medzi ich vybavenie patria senzory. Tie majú schopnosť sledovať pohyby očí a výrazy tváre.
Laboratóriá Meta Reality, výskumné a vývojové oddelenie spoločnosti, navyše nedávno predstavili prototyp haptických rukavíc. Ide o nositeľné zariadenie, ktoré dokáže reprodukovať pocit dotyku vo virtuálnom prostredí.
Vzhľadom na zdroje dostupné pre dnešných technologických gigantov existuje pravdepodobnosť, že budú mať významný vplyv na to, ako sa bude metaverse vyvíjať.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Explained: What is the metaverse and what will it mean for you? [online]. [cit. 2021-11-22]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/11/19/meta-is-laying-claim-to-the-metaverse-others-have-already-beat-mark-zuckerberg-to-it