Nový plán významného vývojára softvéru na boj proti pirátstvu závisí od transparentnosti technológie blockchain.
Operačný systém Windows a produktivita balíku Office boli vždy najobľúbenejšie na všetkých platformách softvérového pirátstva. Preto nie je divu, že Microsoft, vývojár oboch produktov, usilovne pracuje na zavedení protipirátskych opatrení.
V novom dokumente vydanom výskumným oddelením spoločnosti Microsoft za účasti vedcov z Alibaby a Univerzity Carnegie Mellon študoval softvérový gigant so sídlom v Redmonde systém podnetov. Ten sa zakladá na blockchaine na posilnenie protipirátskych kampaní.
Ako naznačuje názov výskumu „Argus: Úplne transparentný systém podnetov pre kampane proti pirátstvu“ , nový systém spoločnosti Microsoft sa spolieha na aspekt transparentnosti technológie blockchain. Argus, postavený na blockchaine Etherea, si kladie za cieľ poskytnúť dôveryhodný stimulačný mechanizmus. Zároveň chce chrániť údaje zozbierané od otvorenej anonymnej populácie ohlasovateľov pirátstva.
„Vnímame to ako distribuovaný, systémový problém,” uviedol dokument. „Pri implementácii prekonávame súbor nevyhnutných prekážok na zaistenie bezpečnosti napriek úplnej transparentnosti,” pokračuje.
Argus umožňuje spätné sledovanie pirátskeho obsahu k zdroju pomocou zodpovedajúceho algoritmu vodoznaku. Ten sa podrobne popisuje v príspevku. Každá správa o uniknutom obsahu, označovaná aj ako „dôkaz úniku”, zahŕňa postup skrývania informácií. Týmto spôsobom nikto okrem informátora nemôže nahlásiť rovnakú kópiu vodoznaku bez toho, aby ju skutočne vlastnil.
Systém má tiež záruky znižujúce stimuly. Tie zabraňujú tomu, aby informátor opakovane hlásil rovnaký uniknutý obsah pod rôznymi aliasmi. „S bezpečnosťou a praktickosťou systému Argus dúfame, že protipirátske kampane v reálnom svete budú skutočne účinné prechodom na plne transparentný stimulačný mechanizmus,” uvádza sa v správe.
Príspevok, ktorý podrobne popisuje problém sieťových poplatkov Etherea, vysvetľuje, že tím optimalizoval niekoľko kryptomenových operácií „tak, aby sa náklady na hlásenie pirátstva znížili na náklady ekvivalentné ku odoslanie asi 14 transakcií ETH na spustenie vo verejnej sieti Ethereum, ktoré by inak zodpovedali tisícom transakcií.”
Technologické spoločnosti na celom svete sa čoraz viac zaoberajú ochranou nehmotného vlastníctva a bojom proti digitálnemu pirátstvu. Ako spoločnosť Cointelegraph už skôr informovala, Tech Mahindra, pobočka IT indického konglomerátu Mahindra Group, nedávno uviedla novú platformu digitálnych kontraktov a práv založenú na blockchaine na protokole Hyperledger Fabric pre mediálny a zábavný priemysel.
Zdroj:
COINTELEGRAPH, 2021. Microsoft wants to use Ethereum blockchain to fight piracy. [online]. [cit. 2021-08-18]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/microsoft-wants-to-use-ethereum-blockchain-to-fight-piracy