3.3 C
Bratislava
piatok, 22 novembra, 2024
HomeEkonomikaMôže byť dekarbonizácia našich miest odpoveďou na zmenu podnebia?

Môže byť dekarbonizácia našich miest odpoveďou na zmenu podnebia?

Viac ako štyri miliardy ľudí na celom svete žijú v mestských oblastiach. To je viac ako polovica svetovej populácie. OSN predpovedá, že do roku 2050 by tento počet mohol globálne vzrásť na dve tretiny ľudí.

Tieto spoločenstvá sú tiež v prvej línii, pokiaľ ide o zmenu podnebia. Obyvatelia mestských oblastí sú čoraz viac ovplyvňovaní stúpajúcimi teplotami a znečistením ovzdušia. V 136 pobrežných mestách by škody spôsobené extrémnym počasím súvisiacim s klímou mohli do roku 2050 spôsobiť škody až 2,6 bilióna EUR, ak sa neprispôsobíme.

Vzhľadom na to, že tri štvrtiny všetkej energie na celom svete spotrebúvajú ľuďmi žijúci v mestách, je pri riešení zmeny podnebia nevyhnutný prechod na obnoviteľnú energiu. 

Po tom, čo obmedzenia v minulom roku viedli k menšiemu znečisťovaniu ovzdušia sa v správe medzinárodnej politickej siete REN21 zistilo, že mnohé z našich metropolitných oblastí už zavádzajú zmeny.

V roku 2020 sa počet miest na celom svete s čiastočným alebo úplným zákazom fosílnych palív zvýšil päťnásobne. V porovnaní s rokom 2019 prijalo ciele na zníženie emisií CO2 10 500 miest a 800 sa zaviazalo dosiahnuť nulovú čistú hodnotu. S nárastom využívania zdrojov, ako sú slnečné a veterné energie, žije dnes miliarda ľudí aj v mestách, v ktorých je už zavedený cieľ alebo politika v oblasti obnoviteľnej energie.

Medzi najväčších prispievateľov k emisiám na svete patria klimatizácia, vykurovacie systémy a doprava. Sú to faktory, ktoré sa najlepšie riešia na úrovni miest. Mestá ako Hamburg, San Francisco a Šanghaj sú dobrými príkladmi miest, ktoré sa snažia nahradiť fosílne palivá.

Prekážky na ceste k zelenému prechodu

Pokiaľ ide o únik z fosílnych palív, niekoľko veľkých miest stále zaostáva. Vo Francúzsku má 14 miest zo 123 zavedené ciele alebo politiky v oblasti obnoviteľnej energie.

Niekoľko veľkých miest v USA začalo v posledných rokoch uvažovať o postupnom odstavení zemného plynu na varenie alebo kúrenie, vrátane Seattlu, New Yorku a Denveru. 

Dekarbonizácia našich miest má potenciál vytvárať pracovné miesta a poskytovať občanom vyššiu kvalitu života a lepšie výsledky v oblasti zdravia.

„Existuje obrovský nevyužitý potenciál,” hovorí Marina Otto, ktorá vedie mestá a pracujú pre environmentálny program OSN.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Could decarbonising our cities be the answer to climate change? [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/06/24/could-decarbonising-our-cities-be-the-answer-to-climate-change

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments