V priebehu svojej kariéry sa Tim Sweeney dostal medzi gigantov v technologickom priemysle. Generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Epic Games mal talent na tvorbu inovatívnych vecí. Fortnite, revolučná bojová hra, nedávno prekonala viac ako 15 miliónov súčasných hráčov. Spoločnosť Epic tiež vyvinula za niekoľko miliárd $ Unreal Engine, patentovaný softvér na výrobu vlastných videohier.
Sweeney sa púšťa do najväčšej bitky v 30-ročnej histórii svojej spoločnosti: Epic žaluje spoločnosti Apple a Google za právnu výzvu, ktorá by mohla prerobiť budúcnosť digitálnej ekonomiky.
„Frustrácia spoločnosti Epic zo spoločnosti Apple a do istej miery aj zo spoločnosti Google sa budovala najmenej tri roky. Odkedy má Fortnite veľké publikum, cítili sme sa udusení niekoľkými vecami,” uviedol Sweeney.
Pri prvom uvedení na trh si spoločnosť Epic účtovala za stiahnutie hry 40 $, čo je typická cena. Spoločnosť sa však rýchlo zamerala na riskantnejší obchodný model a stavila sa na to, že ponuka Fortnite ako hry free-to-play s nákupmi digitálnych predmetov, ako sú napr. outfity, prinesie ďalšie celkové príjmy. Stávka sa oplatila. Aj keď spoločnosť Epic získala miliardy z nákupov v hre Fortnite, okolo 1,3 miliárd $ v roku 2020 a 1,8 miliárd $ v roku 2019, musela podľa hernej divízie Nielsen SuperData veľkú časť týchto výnosov vyplatiť vlastníkom obchodov s aplikáciami, ako sú Apple a Google. Sweeney veril, že táto požiadavka porušuje protimonopolné zákony, pretože nútila vývojárov používať platobné systémy spoločnosti Apple a Google.
Epic vyvíjal mesiace bojový plán proti spoločnosti Apple, ktorý mal kódové označenie „Project Liberty”. Spoločnosť pripravila 60-stranový súdny spor. Ten bol 13. augusta uvedený do života projektu Liberty. Pláun, ktorý sa snažil prinútiť technologických gigantov k reakcii. Google aj Apple okamžite odstránili Fortnite z ich obchodov. Tvrdili, že spoločnosť porušila ich zmluvné podmienky. Spoločnosť Epic potom podala žalobu na každú zo spoločností.
„Problém spoločnosti Epic je úplne spôsobený sám sebou a je v jeho právomoci vyriešiť ho,” uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Apple. „Spoločnosť Epic bola jedným z najúspešnejších vývojárov v App Store a prerástla v multimiliardový biznis, ktorý oslovuje milióny zákazníkov so systémom iOS po celom svete. Veľmi si želáme, aby bola spoločnosť naďalej súčasťou programu Apple Developer Program a ich aplikácií.”
Google odpovedal, že má „konzistentné pravidlá, ktoré sú spravodlivé voči vývojárom” a že Fortnite tieto pravidlá porušil. „Vítame však príležitosť pokračovať v diskusiách so spoločnosťou Epic a vrátiť Fortnite späť do služby Google Play,” dodal Google.
Sweeney sa bojí dystopickej budúcnosti, kde technologickým platformám dominuje niekoľko spoločností a najúspešnejšie aplikácie tieto spoločnosti klonujú, aby maximalizovali zisk.
Podľa najlepšieho scenára spoločnosti Epic môže súd rozhodnúť, že spoločnostiam Apple a Google bude zakázané spájať platobné služby s ich obchodmi a aplikáciami, čo podľa právnych expertov umožňuje vývojárom platiť priamo.
Pokiaľ ide o Sweeneyho, je optimistický, pretože Epic môže zmeniť priemysel.
Zdroj:
CNN, 2021. The man behind Fortnite is making the riskiest bet of his career. The payoff could be huge. [cit. 2021-02-14]. [online]. Dostupné na: https://edition.cnn.com/2021/02/10/tech/tim-sweeney-epic-games-risk-takers/index.html