Spoločnosť Oledcomm pozostávajúca z približne 20 zamestnancov predstavila tento týždeň svoj nový Gigabit OFE na mobilnom svetovom kongrese 2021 v Barcelone.
Francúzsky start-up Oledcomm predstavil malý čip s rozmermi 1,5 x 3,5 milimetra. Ten sa integruje priamo do telefónu, tabletu alebo do iného zariadenia, prijíma a prevádza svetelné signály, ktoré zabezpečujú prístup k internetu.
Bezdrôtová technológia Light Fidelity (LiFi), ktorá vďaka využitiu svetla a LED umožňuje rýchly prístup na internet sa stále vyvíja ale vďaka svojim zdravotným výhodám, rýchlosti a zvýšenej úrovni bezpečnosti v porovnaní s WiFi sa už používa v nemocniciach, v školách a dokonca aj v obrannom priemysle.
Škodlivé rádiové frekvencie WiFi
Odkedy Francúzsko prijalo zákon na obmedzenie vystavenia detí vysokej úrovni rádiových frekvencií, stala sa táto technológia nevyhnutnou.
Podľa správy ANSES z roku 2016, francúzskej agentúry pre potraviny, životné prostredie a bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, môžu byť deti viac vystavené rádiovým frekvenciám kvôli ich morfologickým a anatomickým vlastnostiam.
Výhodou LiFi je ale to, že je 100 % zaručené, že nikto nebude rádiovým frekvenciám,” uviedol Benjamin Azoulay, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Oledcomm.
Táto technológia sa používa aj v nemocniciach, pretože rádiové frekvencie vysielané prostredníctvom WiFi môžu interferovať s lekárskym vybavením.
LiFi má ale aj ďalšie výhody a využitie. Na rozdiel od WiFi, ktoré sa dá ľahšie hacknúť je ťažké preniknúť do LiFi. Dôvodom je fakt, že svetlo nie je možné hacknúť zvonka miestnosti, v ktorej používate zariadenie.
„Niektorí kolegovia z Odelcomm oznámili, že americká armáda začala masívnym spôsobom prijímať technológiu LiFi pre obranné a bezpečnostné aplikácie,” uviedol.
S touto technológiou experimentujú aj letecké spoločnosti, rovnako ako vesmírny priemysel, pretože rádiové frekvencie interferujú s vybavením kozmických lodí.
Francúzske národné stredisko pre vesmírne štúdie (CNES) si preto vybralo spoločnosť Oledcomm na výrobu vzoriek pre nosné rakety Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
Oledcomm v súčasnosti pracuje na trhu medzi podnikmi a nie je k dispozícii širokej verejnosti. Aj keď LiFi dokáže poskytnúť rýchlejšiu rýchlosť sťahovania 100 Mb/s, v dosahu môže byť obmedzenejšia.
Azoulay poznamenáva, že na svete existuje veľa laboratórií, ktoré sú schopné túto technológiu ovládať. Napriek tomu existuje len veľmi málo spoločností, ktoré sú schopné túto technológiu vyrobiť.
Spoločnosť Oledcomm v súčasnosti rokuje so spoločnosťami Orange a Vodafone o zavedení nového čipu LiFi, ako aj o veľkom ázijskom telco, hoci Azoulay odmietol uviesť, o ktorú spoločnosť ide, pretože je príliš skoro na verejné oznámenie.
Verí ale, že Európa bude lídrom na trhu LiFi a nový čip bude kľúčovou hnacou silou pre blok. Zároveň predpokladá, že sa v najbližších rokoch dostane do telefónov a tabletov.
„Toto je produkt vyrobený v Európe, vo Francúzsku. Sme veľmi hrdí na to, že obvod polovodičov vytvára európsky ekosystém,” uviedol.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. MWC 2021: What is LiFi and how does it shield us from harmful radio frequencies used by WiFi? [online]. [cit. 2021-07-09]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/07/02/mwc-2021-what-is-lifi-and-how-does-it-shield-us-from-harmful-radio-frequencies-used-by-wif