Väčšina svetových národov podpísala historickú dohodu s cieľom zabezpečiť, aby veľké spoločnosti platili spravodlivejší podiel na daniach.
Asi 136 krajín súhlasilo s presadzovaním sadzby dane z príjmu právnických osôb vo výške najmenej 15 %, ako aj so spravodlivejším systémom zdaňovania zisku tam, kde sú dosiahnuté.
Z toho vyplýva obava, že nadnárodné spoločnosti presmerujú svoje zisky prostredníctvom jurisdikcií s nízkymi daňami.
Niektoré krajiny vrátane Írska boli proti dohode, ale teraz s touto politikou súhlasili.
Britský kancelár Rishi Sunak uviedol: „Dohoda modernizuje globálny daňový systém pre vyspelú dobu.”
Medzivládna organizácia s názvom Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) už desaťročie vedie rozhovory o minimálnej sadzbe.
Predmetom rozhovorov bolo, že dohoda môže priniesť daň vo výške 150 miliárd USD ročne. To posilní ekonomiky pri zotavovaní sa z koronavírusu.
Minimum dane z príjmu právnických osôb sa začne uplatňovať od roku 2023. Krajiny budú mať tiež väčší priestor na zdanenie nadnárodných spoločností pôsobiacich v rámci ich hraníc, aj keď tam fyzicky nie sú.
Tento krok, ktorý by mal zasiahnuť digitálnych gigantov ako Amazon a Facebook, postihne firmy s globálnymi tržbami nad 20 miliárd EUR a ziskovým rozpätím nad 10 %.
Štvrtina zisku, ktorý dosiahnu nad hranicou 10 %, sa prerozdelí do krajín, kde boli zarobené a zdanené.
Táto dohoda predstavuje zásadnú zmenu v prístupe k zdaňovaniu veľkých globálnych spoločností.
V minulosti krajiny medzi sebou často súťažili, aby ponúkli atraktívnu ponuku pre nadnárodné spoločnosti. Malo to zmysel, keď tieto spoločnosti mohli prísť, založiť továreň a vytvoriť pracovné miesta.
Nový systém má minimalizovať príležitosti na presúvanie zisku a zaistiť, aby najväčšie podniky platili aspoň časť svojich daní tam, kde podnikajú, a nie tam, kde sa rozhodujú mať svoje sídlo.
Zdroj:
BBC, 2021. Nations agree to 15% minimum corporate tax rate. [online]. [cit. 2021-10-08]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-58847328