3.6 C
Bratislava
sobota, 23 novembra, 2024
HomeEkonomikaOd roku 2008 vytlačili hlavné centrálne banky 25 triliónov USD, ukazujú údaje

Od roku 2008 vytlačili hlavné centrálne banky 25 triliónov USD, ukazujú údaje

Odkedy Federálny rezervný systém USA inicioval svoj prvý program kvantitatívneho uvoľňovania (QE) počas globálnej finančnej krízy v roku 2008, centrálne bankovníctvo sa obrátilo hore nohami.

Údaje získané spoločnosťou Finbold naznačujú, že popredné svetové centrálne banky vrátane Federálneho rezervného systému, Japonskej centrálnej banky, Európskej centrálnej banky a Britskej centrálnej banky vložili od roku 2008 do globálnej ekonomiky viac ako 25 triliónov USD. Viac ako 9 triliónov USD pritom pochádza len z krízy COVID-19.

Centrálne banky teraz čelia tvrdej hranici obmedzovania masívnych nákupov aktív bez ohrozenia ekonomického rozvoja. 

V reakcii na ekonomický šok spôsobený vírusom COVID-19 zvýšili štyri popredné svetové centrálne banky svoje programy kvantitatívneho uvoľňovania celkovo o 9,1 trilióna USD. Urobili tak z dôvodu podpory svojich vlastných ekonomík a fungovania medzinárodných finančných trhov.

Kvantitatívne uvoľňovanie 

Kedykoľvek sa centrálna banka zapojí do QE, získava značné množstvo aktív. Ide napr. o štátne dlhopisy s cieľom znížiť úrokové sadzby pôžičiek a súčasne zvýšiť výdavky na stimuláciu ekonomického rozvoja a prípadne inflácie.

Centrálne banky môžu byť nútené opustiť svoj nový politický prístup. Stane sa tak v prípade, ak bude pokračovať vyššia inflácia.

Federálny rezervný systém chce, aby inflácia rástla. Nebude okamžite zvyšovať úrokové sadzby. Táto myšlienka sa podrobila skúške v rámci COVID-19 a obrovských stimulov.

Investori, ktorí hľadajú zabezpečenie proti inflácii

Ako bolo oznámené začiatkom tohto týždňa, ceny zlata neustále rástli a po poslednom meraní inflácie v Spojených štátoch dosiahli takmer päťmesačné maximum.

Výsledkom je, že mnohí ľudia sa obracajú na zlato, akcie a kryptomeny, okrem iných foriem uchovávania hodnoty, ako prostriedku na ochranu pred infláciou.

Keďže niekoľko krajín je na pokraji finančného kolapsu, štátny dlh je naďalej predmetom diskusie v globálnej ekonomike. Dokonca aj tie najsofistikovanejšie krajiny sú tvrdo zasiahnuté, pričom úrovne štátneho dlhu dosahujú historické výšky.

Podľa údajov získaných spoločnosťou Finbold predstavoval štátny dlh USA, Japonska a Číny v novembri 2021 52,35 trilióna USD. 

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Major central banks have printed $25 trillion since 2008, data shows. [online]. [cit. 2021-11-18]. Dostupné na: https://finbold.com/major-central-banks-have-printed-25-trillion-since-2008-data-shows/

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments