Palestína sa snaží vytvoriť digitálnu menu, vďaka ktorej by získala určitú slobodu nad svojimi financiami. Odborníci sú ale voči tomuto novému dobrodružstvu skeptickí.
Kryptomeny sú späť v geopolitickom scenári. Palestínsky menový úrad údajne pracuje na vydávaní digitálnej meny ako stratégii na dosiahnutie vyššej úrovne finančnej nezávislosti.
Toto úsilie by zaradilo Palestínu na rovnaký zoznam s krajinami ako je Venezuela, Marshallove ostrovy, Bahamy, Čína a najnovšie aj Salvádor. Tie sa zaujímajú o schopnosti blockchainu zlepšiť efektívnosť ich finančnej infraštruktúry a získať tak trochu väčšiu nezávislosť od iných ekonomických mocností a obísť ich sankcie.
Palestínska štátna digitálna minca: praktické riešenie alebo politické hra?
Palestína má dosť zvláštnu politickú situáciu, hoci 138 z 193 Organizácie spojených národov (OSN) ju uznáva ako nezávislú krajinu, USA a Izrael (prinajmenšom dvaja z jej najdôležitejších politických rivalov) neuznávajú jej existenciu. Izrael v súčasnosti vykonáva v regióne dôležitú vojenskú, ba dokonca aj finančnú kontrolu.
A tu prichádza na rad blockchain ako možný poistný ventil alebo ako prostriedok politického protestu Palestíny proti Izraelu. Palestína nemá svoju vlastnú menu a spolieha sa skôr na zmiešanú ekonomiku, v ktorej sa pohybujú izraelské šekely, jordánske dináre a americké doláre.
Takže s ekonomikou ovládanou konkurenčnou treťou stranou je pre Palestínčanov takmer nemožné mať akúkoľvek finančnú suverenitu, keď im izraelské banky regulujú akékoľvek pohyby.
Izrael v súčasnosti zakazuje bankám uskutočňovať veľké hotovostné transakcie. Ukladá tiež obmedzenia množstva peňazí, ktoré môžu Palestínčania každý mesiac previesť do Izraela.
Podľa správy agentúry Bloomberg to bráni finančným transakciám medzi Palestínčanmi a môže to byť jeden z najdôležitejších dôvodov k pokusu o vytvorenie suverénnej meny bez vplyvu Izraela.
„Výsledkom je, že si [Palestínčania] niekedy musia požičiavať na krytie devízových platieb tretím stranám a uviaznu v húfoch izraelských bankoviek. To by mohol byť jeden z dôvodov, prečo by bola digitálna mena pre palestínsky menový systém veľmi atraktívna.”
Odborníci toho veľa neočakávajú
Palestínčania môžu byť optimistickí, ale veľa odborníkov nevidí v palestínskom úsilí veľkú nádej. Medzi touto skupinou je Raja Khalidi, riaditeľ Výskumného ústavu pre hospodársku politiku v Palestíne. Ten sa domnieva, že je prakticky nemožné, aby palestínska kryptomena uzrela svetlo sveta.
„Makroekonomické podmienky neexistujú, aby povoľovali palestínsku menu- digitálnu ani inú – ako prostriedok výmeny,” uviedol.
Barry Topf, bývalý poradca guvernéra Bank of Israel, ubezpečil, že táto mena nebude spĺňať dve hlavné funkcie peňazí:
„Nenahradí šekel, dinár ani dolár. Určite to nebude ani uchovávateľ hodnoty alebo preferovaná transakčná metóda.”
Zdá sa ale, že Palestína je odhodlaná pokračovať v tomto riskantnom čine, nakoľko nemá čo stratiť. V súčasnosti prebiehajú dve štúdie o kryptomenách, ktoré majú odborníkom pomôcť pochopiť ich fungovanie. Koniec koncov bude veľká časť jeho úspechu závisieť od podpory, ktorú dostane od iných medzinárodných orgánov, najmä od iných štátov.
A toto je vec diskusie pre politických analytikov, nie pre krypto-nadšencov.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021. Palestine Reportedly Working On Its Own Digital Currency. [online]. [cit. 2021-06-26]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/palestine-working-digital-currency/