2 C
Bratislava
štvrtok, 26 decembra, 2024
HomeKryptomenyPeru pracuje na CBDC s pomocou ďalších krajín

Peru pracuje na CBDC s pomocou ďalších krajín

Peru pracuje na vývoji CBDC. Krajina nechce zostať pozadu, ale na to, aby sme hovorili o implementácii je priskoro.

Peru sa pripája k zoznamu krajín Latinskej Ameriky, ktoré aktívne spolupracujú na rozvoji CBDC.

V paneli o ekonomických inštitúciách organizovanom včera počas výročnej konferencie vedúcich pracovníkov (CADE) prezident Centrálnej rezervnej banky Peru (BCRP), Julio Velarde, vysvetlil, že krajina napreduje vo vytváraní digitálneho menového systému. Ten umožní čeliť výzvam vznikajúcim vo finančnom svete.

Peru chce CBDC

Podľa vyhlásení zverejnených na Twitteri šéf centrálnej banky vysvetlil, že krajina dokázala prekonať výzvy, ktoré priniesla pandémia koronavírusu, ale strategicky pocítila potrebu inovovať spôsob, akým narába s financiami.

Velarde vysvetlil, že peruánska vláda v súčasnosti pracuje na svojom CBDC s podporou ďalších krajín, ktoré sú už v tejto veci pokročilejšie. Spoločnosť Valverde ale uviedla, že napriek pokroku ešte nedokáže v dohľadnej dobe implementovať tento typ finančného riešenia.

„Existuje niekoľko dôležitých projektov pre platobný styk, ale je to predčasné. Pracovali sme na digitálnej mene s Indiou, Singapurom. Táto mena bude tá, ktorá bude prevládať v budúcnosti, nechceme zostať pozadu.”

Napriek tomu, že hovorí o opatrnosti, CBDC môže byť bližšie než sa očakávalo. Podľa vyhlásení, ktoré zachytila agentúra Reuters, by krajina mohla byť ďalej vpredu ako ostatné vlády, ktoré už dosiahli určitý pokrok:

„Nebudeme prví, pretože nemáme prostriedky na to, aby sme boli prví a čelili týmto rizikám, ale nechceme zaostávať. Prinajmenšom sme na rovnakej úrovni alebo možno ešte ďalej ako rovesníci podobnej veľkosti, hoci za Mexikom a Brazíliou.”

Preteky o CBDC v Latinskej Amerike a Karibiku

CBDC je verzia fiat meny vydaná centrálnou bankou s nefyzickým digitálnym vyjadrením. Môžu sa použiť rôzne typy technológií, aj keď najnovšou a najpopulárnejšou je blockchain. Napríklad Francúzsko už testuje CBDC s technológiou blockchain Tezos. Oproti tomu má Čína takmer pripravený CBDC, ktorý nepoužíva technológiu blockchain.

V Latinskej Amerike a Karibiku je niekoľko krajín v pokročilom štádiu implementácie alebo rozvoja CBDC. Okrem Mexika a Brazílie (ktoré prisľúbili implementáciu na budúci rok), Bahamy už majú svoj Sand Dollar CBDC. Zároveň sa DCash už používa ako bežný CBDC medzi Antiguou a Barbudou, Grenadou, Svätým Krištofom a Nevisom a Svätou Luciou.

El Salvádor nemá CBDC. Hovorí sa ale, že politici blízki prezidentovi Bukelemu pracujú na návrhu okrem toho, že Bitcoin je zákonným platidlom. Podobne má Venezuela okrem svojej oficiálnej kryptomeny Petro aj digitálny Bolivar.

Peru teda musí tvrdo pracovať, aby tieto krajiny dobehlo, ak je pravda, že nechce zaostávať.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021, Peru is Working on a CBDC With The Help of Other Countries. [cit. 2021-11-18]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/peru-is-working-on-a-cbdc-with-the-help-of-other-countries/

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments