1 C
Bratislava
streda, 22 januára, 2025
HomeEkonomikaPrečo môže finančný trh považovať variant omikron za dobrú správu a nie...

Prečo môže finančný trh považovať variant omikron za dobrú správu a nie za hrozbu

Keď sa objavili správy o novom variante Covid-19 trhy okamžite zareagovali. Za nimi nasledovali vlády, ktoré zaviedli cestovné obmedzenia, odborníci vydali varovania a k novému variantu vydala 26. novembra vyhlásenie aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Skúsenosť s pandémiou

Keď začiatkom roka 2020 zasiahla svet globálna pandémia, väčšina ľudí nikdy nič podobné nezažila. Niečo podobné sme naposledy ako ľudstvo zažili pred vyše sto rokmi. Preto niet divu, že náš systém nedokázal rozpoznať nebezpečenstvo a analyzovať tok informácií. Preto bola reakcia sveta dosť pomalá. Pre bežného investora sa ale oplatí analyzovať niečo, čo výrazne zaťažuje trhy, z iného uhla pohľadu.

Ak predpokladáme, že variant je v Južnej Afrike minimálne od 9. novembra, mali by sme byť v blízkej budúcnosti schopní zhodnotiť jeho závažnosť.

Čo hovoria údaje?

Podľa štúdie uverejnenej v lekárskom časopise Lancet bol počas prvej vlny infekcií priemerný čas od prvých príznakov COVID-19 do smrti 18,5 dňa.

K 1. decembru sa v Južnej Afrike nezaznamenal žiadny významný nárast úmrtnosti. Rovnako nie sú hlásené ani žiadne prípady úmrtnosti mimo Južnej Afriky spôsobené variantom omikron. V Angole, Botswane, Eswatini, Lesothe, Madagaskare, Malawi, Mozambiku, Namíbii, Zambii alebo Zimbabwe nie je zaznamenaný žiadny nárast úmrtnosti.

Inými slovami, v celom regióne južnej Afriky sa od tohto momentu úmrtnosť nezmenila. To by mohlo znamenať, že nový variant vytláča variant delta, ktorý bol prevládajúcim kmeňom predtým, ako sa objavil nový, a tiež nemusí byť smrteľnejší. 

Omikron teraz tvorí 76 % všetkých sekvencií SARS-CoV-2 v Južnej Afrike.

Ak by sa tento trend nízkej úmrtnosti udržal aj v nasledujúcom týždni alebo dvoch, môžeme oprávnene očakávať, že trh by mohol variant omikron vnímať skôr ako „dobrú správu” než ako nebezpečenstvo. 

Vzhľadom na jeho vyššiu prenosnosť je možné, že by predbehol nebezpečnejší (zatiaľ nevieme, či je to tak) variant delta.

Preto možno dúfať, že veľká časť nezaočkovaných ľudí získa prirodzenú imunitu. A príroda nás tak priblíži ku koncu pandémie a kolektívnej imunity inak, než prostriedkami hromadného očkovania.

Niet pochýb o tom, že tieto očkovania majú svoje opodstatnenie a výhody. Takýto scenár by však mal veľké dôsledky na akcie výrobcov vakcín, ako aj na akciové trhy vo všeobecnosti, najmä na cestovný ruch.

V tomto bode ale zatiaľ nevieme, či začiatok konca pandémie nesie názov omikron.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. OP-ED: Why the market may see Omicron variant as “good news” rather than a threat. [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné na: https://finbold.com/op-ed-why-the-market-may-see-omicron-variant-as-good-news-rather-than-a-threat/

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments