Úrad pre správanie vo finančnom sektore (FSCA) v Južnej Afrike vydal tlačovú správu. V nej uvádza, že Binance Group nemá oprávnenie pôsobiť v tejto krajine.
Stále viac krajín sa každý deň otáča chrbtom k Binance. Svojim používateľom rozosielajú varovania a oznamujú im, že ak využijú túto burzu, v prípade akýchkoľvek nepríjemností to robia na vlastnú zodpovednosť.
Juhoafrický úrad pre finančný sektor (FSCA) vydal pred niekoľkými hodinami tlačovú správu, v ktorej sa uvádza, že Binance nemá oprávnenie pôsobiť v tejto krajine.
Regulačný orgán zaisťuje, že spoločnosť nemá potrebnú registráciu na to, aby mohla ponúkať maklérske služby alebo poskytovať investičné odporúčania v krajine.
Úrad pre správanie vo finančnom sektore (FSCA) varuje verejnosť, aby bola pri styku so spoločnosťou Binance Group opatrná a obozretná, pretože spoločnosť nemá oprávnenie poskytovať žiadne finančné poradenstvo ani sprostredkovateľské služby v zmysle zákona o finančnom poradenstve a sprostredkovateľských službách z roku 2002 (zákon FAIS) v Južnej Afrike.
Nový Zéland sa rozchádza s Binance
Situácia s Binance je pomerne zložitá. Binance Group je konglomerát spoločností zoskupených pod franšízou. V zásade združuje všetky regionálne pobočky a dcérske spoločnosti globálnej krypto-burzy.
Binance to robí preto, aby mala regulované sídlo na strategických trhoch a prispôsobila entitu štandardom každej krajiny bez toho, aby ohrozila svoje plány alebo politiky globálnej spoločnosti. Binance.US, ktorý na rozdiel od Binance.com nepodporuje XRP, je jasným príkladom.
Ak plány nepôjdu podľa očakávania, Binance môže zatvoriť svoju miestnu dcérsku spoločnosť a pokračovať v ponúkaní svojich služieb prostredníctvom globálnej platformy. Stalo sa to napr. v polovici minulého roka, keď sa Binance rozhodla zatvoriť svoju dcérsku spoločnosť v Ugande.
Varovanie Južnej Afriky sa zameriava na globálnu skupinu, t.j. žiadny štátny príslušník nemôže prevádzkovať žiadnu dcérsku spoločnosť Binance a očakávať ochranu od úradov v prípade komplikácií. FSCA vysvetľuje: „Ak sa niečo pokazí, je nepravdepodobné, že by ste dostali svoje peniaze späť a dokonca sa ani nebudete môcť na nikoho obrátiť.”
Riziko pokusu preraziť
Binance sa dlhodobo pohráva s nejednoznačným postavením ohľadom svojho sídla. To bolo obzvlášť nápomocné pre jeho rast, aj keď to nie je niečo, čo by regulátorov veľmi tešilo.
Podľa FSCA je Binance Group spoločnosťou so sídlom na Seychelách. Táto krajina je známa laxnými politikami ohľadom kryptomien. HDR Global Trading Limited, spoločnosť, ktorá vlastní kontroverzný BitMEX, má tiež sídlo na Seychelách.
Už nejaký čas ale existujú rozpory v tom, kde má Binance sídlo. Niektorí tvrdili, že sa nachádza na Malte (čo Maltský úrad pre finančné služby neskôr odmietol). Iní hovorili, že sa nachádzal na Kajmanských ostrovoch a ďalší, že sa nachádzal na Seychelách. Napriek tomu samotný CEO spoločnosti, Changpeng Zhao uviedol, že burza nemá nikde na planéte svoje sídlo.
Tento postoj voči Binance si začína protirečiť. Pritom krajiny ako Spojené kráľovstvo, Japonsko, Taliansko, Malajzia a teraz Južná Afrika vydávajú varovania pred nedostatkom oprávnenia vykonávať svoju činnosť. Takisto varujú pred chýbajúcou právnou ochranou pre obchodníkov v týchto krajinách.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021 Binance Is Not Authorized To Operate in South Africa, Regulator Says. [online]. [cit. 2021-09-05]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/binance-is-not-authorized-to-operate-in-south-africa-regulator-says/