Vedci zo Švédska, Nórska a Nemecka varujú, že pokračujúce hromadenie emisií z plastu by mohlo čoskoro prísť do bodu zlomu.
Odhaduje sa, že emisie plastov sa do roku 2025 oproti roku 2016 zdvojnásobia.
Štúdia poznamenáva, že hrozbou je to, že na výrobu plastov sú potrebné fosílne palivá. Ďalej sa v nej uvádza, že zvyšky plastov, ktoré zostali, sa rozbijú na mikroplasty. Tie sa neskôr rozpadnú na nanoplastické častice.
Vedci ďalej varujú, že plasty nie je nemožné odstrániť z prostredia.
„Práve teraz zaťažujeme životné prostredie narastajúcim množstvom plastového odpadu. Ak hromadenie odpadu vyvolá skutočne zlý efekt, pravdepodobne ho nedokážeme zvrátiť,” povedal vedúci autor štúdie profesor Matthew MacLeod zo Štokholmskej univerzity.
Aj keď je recyklácia jednou z možností, správa uvádza, že mnohé rozvinuté krajiny vyvážajú svoj plastový odpad do krajín s nedostatočnými zariadeniami. To je v konečnom dôsledku iba prenesenie problému, ale nie jeho skutočné riešenie.
Vedci tiež varovali, že ignorovanie vplyvu plastových emisií bude mať vysoké náklady v budúcnosti.
Baktérie, ktoré skonzumujú plasty za 7 týždňov
Vzhľadom na to, že sa vplyv plastov na životné prostredie dostáva do centra pozornosti, vedci pracujú na hľadaní spôsobov, ako tieto výzvy zmierniť.
Liz Madaras a Krisztina Levay, spoluzakladateľky maďarskej biotechnologickej spoločnosti Poliloop, tvrdia, že jedinečný bakteriálny kokteil, ktorý spoločne vyvinuli, konzumuje plast na jedno použitie a transformuje ho na hnedý kvapalný kal. Ten je možné použiť ako zvlhčovač pôdy. Tento proces trvá sedem týždňov bez predchádzajúceho chemického ošetrenia alebo spracovania.
Zdroj:
FINBOLD, 2021. Study: Plastic emissions at a tipping point, could lead to irreversible effects on earth. [online]. [cit. 2021-08-23]. Dostupné na: https://finbold.com/study-plastic-emissions-at-a-tipping-point-could-lead-to-irreversible-effects-on-earth/