Implementácia regulácií pri ťažbe kryptomien v Rusku by mohla priniesť výhody štátu aj miestnym minerom.
Ministerstvo hospodárskeho rozvoja, ministerstvo energetiky a Štátna duma chcú, aby ťažba kryptomien v Rusku bola legalizovaným podnikaním regulovaným ako podnikateľská činnosť. Centrálna banka krajiny sa ale proti takémuto kroku postavila. Odvolala sa pritom na riziká súvisiace so snahami o digitálne aktíva.
Ruská ťažba kryptomien si zaslúži rešpekt a reguláciu
Podľa miestnych správ Izvestia sa niektoré ruské úrady domnievajú, že ťažba kryptomien musí mať komplexný regulačný rámec, zatiaľ čo by sa mineri mali považovať za podnikateľov.
Na takýto krok vyzvalo okrem iných subjektov aj ministerstvo hospodárskeho rozvoja. Predpovedalo, že zavedenie daňových postupov pri ťažbe kryptomien by mohlo zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu. V úmysle má čoskoro predstaviť konkrétne nápady v tejto oblasti:
„Uznanie miningu ako podnikania umožní zdanenie príjmov z tejto činnosti a tým aj zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu.”
Aleksey Minaev, zástupca riaditeľa pre rozvoj digitálnej ekonomiky Mineka, uviedol: Ťažobný priemysel kryptomien si zaslúži „rešpekt a reguláciu”. Ak sa táto politika stane realitou, ruský štát z toho bude profitovať vo forme daní. Ľudia budú môcť medzitým legalizovať svoje príjmy. O oblasť sa začnú viac zaujímať aj veľké korporácie, uzavrel.
Ďalšie v poradí, ktoré myšlienku podporilo, bolo ministerstvo energetiky. To ale žiadalo, aby mineri deklarovali charakter ich spotrebovanej energie.
Anatolij Aksakov, šéf Štátnej dumy, zase pripomenul, že ťažba digitálnych aktív sa v Rusku nezakázala, ale chýbajú jej jasné daňové pravidlá. Preto naliehal na miestne dozorné orgány, aby zlepšili jasnosť regulácie a navrhol, aby sa ťažiarom účtovali vyššie tarify za elektrinu ako ostatným spotrebiteľom.
Napriek tomu mala táto myšlienka veľkého odporcu vo forme Banky Ruska. Digitálne aktíva a aktivity s nimi súvisiace sú podľa finančnej inštitúcie rizikové a národ by sa mal operáciám s nimi vyhýbať.
Elvira Nabiullina, šéfka Ruskej centrálnej banky, nedávno opísala Bitcoin a altcoiny ako „špekulatívne krypto-aktíva”, keďže obchodovanie s nimi je nebezpečnejšie ako akákoľvek iná investičná stratégia.
Rusko – jeden z lídrov ťažby kryptomien
Napriek kontroverznému postoju Ruska k digitálnym aktívam ťažba kryptomien v krajine prekvitá. Je to tak najmä vďaka jej obrovskej veľkosti a nekonečným energetickým zdrojom.
Pokles podielu čínskeho hash rate po tom, čo najľudnatejší národ zopakoval svoj zákaz kryptomien, umožnil mnohým ďalším zvýšiť ich prítomnosť. To bol prípad Ruskej federácie. Tá sa stala treťou najväčšou lokalitou ťažby digitálnych aktív s 11,2 % celosvetového podielu.
Nesporným lídrom sú USA, ktoré sú zodpovedné za 35 % hashrate, kým Kazachstan drží druhú pozíciu s 18,1 %.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021, Russian Crypto Miners Should Be Legitimized, Say Local Ministries. [online]. [cit. 2021-11-10]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/russian-crypto-miners-should-be-legitimized-say-local-ministries/