Hlavné združenie kryptomien a blockchainu v Rusku spúšťa projekt zameraný na zabezpečenie globálnych operácií ťažby kryptomien v krajine.
Ruská asociácia krypto-ekonómie, umelej inteligencie a blockchainu (RACIB) ohlásila novú iniciatívu. Tá je zameraná na prevod globálnych počítačových zdrojov na ťažbu kryptomien do Ruskej federácie.
„Ďalšie informácie o projekte budú zverejnené neskôr,” uviedol hovorca RACIB.
„Cieľom je podporiť a implementovať projekt RACIB. Projekt úzko spolupracuje s ruskými vládnymi orgánmi a štátnymi korporáciami a vytvára množstvo spoločných pracovných skupín s miestnymi štátnymi štruktúrami,” uvádza sa v oznámení.
Jedna z týchto skupín sa zameriava na projekt „ekologickej ťažby” zameraný na budovanie banských fariem a dátových centier napájaných z obnoviteľných zdrojov elektrickej energie.
Okrem bohatej ruskej vodnej a jadrovej energie sa skupina snaží zaviesť krypto-ťažobné operácie založené na zelených zdrojoch energie, ako sú veterné elektrárne.
RACIB už spolupracuje s niektorými zahraničnými partnermi vrátane konzorcia niektorých z najväčších spoločností v Číne zameraných na krypto-ťažbu.
V oznámení sa uvádza: „Spoločnosti v konzorciu kontrolujú viac ako 25 % globálnej hashrate hlavných kryptomien.”
Podľa energeticky zameranej publikácie NS Energy je Rusko po Číne, Spojených štátoch a Indii štvrtou najväčšou krajinou z hľadiska výroby elektriny. Generuje viac ako 1 100 terawatthodín energie ročne.
Podľa oznámenia založilo Rusko v roku 2021 viac ako 1 100 megawattov nových elektrární využívajúcich veterné elektrárne. Bolo to najmä v oblastiach ako: Rostovská oblasť, Kalmycká republika, Adygea a Stavropoľský kraj.
Nový projekt prináša strategickú príležitosť pre globálnych minerov kryptomien uprostred čínskych ťažobných spoločností, ktoré utekajú z krajiny. Dôvodom je neustály zásah miestnych úradov do činnosti ťažby kryptomien a zastavovanie kľúčových ťažobných farmy.
Podľa údajov z Cambridgeského centra pre alternatívne financie sa čínska bitcoinová hash sadzba prudko znížila. V apríli 2021 klesla na 46 % zo 75,5 % v septembri 2019.
V rovnakom období sa podiel hashovej sadzby v USA prudko zvýšil na takmer 17 % zo 4 %. Medzitým hash sadzba v Rusku a Kazachstane vzrástla na približne 8 %.
Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá ponúka čínskym minerom svoje energetické kapacity, aby sa mohli stať významnými hráčmi v tomto priemysle.
Starosta Miami, Francis Suarez, v júni verejne vyzval čínske spoločnosti na ťažbu kryptomeny, aby zvážili založenie dátových centier v meste Miami uprostred nepriaznivých regulácii v Číne.
Zdroj:
COINTELEGRAPH, 2021. New project aims to bring global crypto miners to Russia. [online]. [cit. 2021-07-18]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/new-project-aims-to-bring-global-crypto-miners-to-russia