3 C
Bratislava
piatok, 22 novembra, 2024
HomeSprávy zo svetaRuský modul pri minulotýždňovom incidente vyrazil Medzinárodnú vesmírnu stanicu z polohy

Ruský modul pri minulotýždňovom incidente vyrazil Medzinárodnú vesmírnu stanicu z polohy

Ruský modul zakotvený na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) 29. júla omylom vystrelil z rakiet. To spôsobilo, že 109 metrov dlhá stanica sa vychýlila zo svojej obvyklej polohy.

Americká vesmírna agentúra NASA ako prvé zhodnotila, že ISS sa pri výstrele rakiet laboratórneho modulu Nauka otočila o 45 stupňov od svojej normálnej orientácie.

Teraz vieme, že to bolo oveľa viac.

Letový riaditeľ NASA, Zebulon Scoville, v rozhovore pre New York Times uviedol, že vesmírna stanica sa v skutočnosti otočila o 540 stupňov. To predstavuje jeden a pol plného natočenia než sa vzpriamila.

Vesmírna stanica na 47 minút stratila kontrolu nad svojou orientáciou. Tým sa orbitálny komplex vytlačil z normálnej konfigurácie.

Stanica si musí zachovať špecifický postoj – svoju orientáciu v priestore – na výrobu maximálneho výkonu zo svojich solárnych panelov a na udržanie komunikácie so Zemou. 

Scoville uviedol, že to bolo prvýkrát v jeho kariére, kedy bol nútený vyhlásiť “núdzovú situáciu vesmírnych lodí”.

Predstavitelia NASA a ruskej vesmírnej spoločnosti Roscosmos uviedli, že počas incidentu, ktorý trval asi hodinu, nebola stanica ani jej posádka v ohrození.

V stredu riaditeľ Roskosmosovho vesmírneho letu s posádkou Sergej Krikalev pre ruskú televíziu povedal, že incident nespôsobil na stanici žiadne pozorovateľné škody.

Ruské dlho odkladané 22-tonové laboratórium s názvom Nauka prišlo vo štvrtok. Bolo to osem dní po štarte z ruského štartovacieho zariadenia v Bajkonure v Kazachstane.

Spustenie Nauky, ktoré poskytne posádke viac priestoru pre vedecké experimenty a priestor sa opakovane odkladalo. Dôvodom boli technické problémov. Pôvodne sa plánovalo zvýšenie v roku 2007.

V roku 2013 experti zistili kontamináciu palivového systému, a to malo za následok dlhú a nákladnú výmenu. Modernizáciou alebo opravami prešli aj ďalšie systémy Nauka.

Nauka s dĺžkou 43 metrov sa stala prvým novým oddelením pre ruský segment základne od roku 2010.

Vesmírnu stanicu v súčasnosti prevádzkujú astronauti NASA Mark Vande Hei, Shane Kimbrough a Megan McArthur; Oleg Novitsky a Pyotr Dubrov z ruskej vesmírnej spoločnosti Roscosmos; Astronaut Japonskej agentúry pre letecký prieskum Akihiko Hoshide a astronaut Európskej vesmírnej agentúry Thomas Pesquet.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. The ISS flipped 540 degrees in last week’s Nauka thruster incident. NASA said it was only 45. [online]. [cit. 2021-08-06]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/08/05/iss-flipped-540-degrees-in-last-week-s-nauka-thruster-incident-nasa-said-it-was-only-45

EURONEWS, 2021. Russian module knocks International Space Station out of position. [online]. [cit. 2021-08-06]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/07/30/russian-module-knocks-international-space-station-out-of-position

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments