Od vypuknutia pandémie vírusu COVID-19 prišlo na celom svete o život takmer 4,3 milióna ľudí.
Vyplýva to z Univerzity Johna Hopkinsa, Oracle štatistiky o koronavíruse, ktorého centrum zdrojov starostlivo zbieralo údaje z krajín z celého sveta. Cieľom bolo sledovanie pretrvávajúceho vplyvu COVID-19.
Napriek tomu, že očkovacie programy neustále napredujú, počet nových prípadov, hospitalizácií a úmrtí spojených s vírusmi pokračuje.
Údaje o americkej univerzite však nie sú ani zďaleka presvedčivé, pretože je známe, že údaje z rôznych krajín sú výrazne ovplyvnené rozdielnymi definíciami toho, čo predstavuje „smrť na COVID-19″ v jednotlivých krajinách.
Oficiálny počet obetí je preto údajne výrazne podhodnotený.
The Economist v máji uviedol, že počas pandémie bolo na celom svete odhadom 7 až 13 miliónov nadbytočných úmrtí, čo bolo asi dvakrát až štyrikrát viac, ako bol v tom čase oficiálny údaj o úmrtnosti na COVID-19.
Nová štúdia publikovaná tento týždeň v časopise eLife Journal sa ale domnieva, že ponúka najpresvedčivejšie dôkazy o skutočných údajoch o úmrtnosti v každej krajine.
Podľa jej autorov Ariel Karlinsky, absolvent izraelskej Hebrejskej univerzity a Dmitrija Kobaka z Tübingenskej univerzity v Nemecku by to tiež mohlo pomôcť zlepšiť naše chápanie budúcich pandémií.
Prečo je tento údaj považovaný za presnejší?
Autori štúdie zhromažďovali týždenné, mesačné alebo štvrťročné údaje o úmrtnosti zo 103 krajín a území od roku 2015 do roku 2019. Cieľom bolo vybudovať verejnú databázu, ktorú nazvali „Svetový súbor údajov o úmrtnosti”.
Z toho boli schopní vypočítať základný údaj o počte úmrtí, ktoré by každá krajina očakávala v roku 2020. To sa potom porovnalo s počtom úmrtí pripisovaných COVID-19.
„Meranie nadmerných úmrtí nám umožňuje kvantifikovať, monitorovať a sledovať pandémie, ako je COVID-19 spôsobom, ktorý presahuje testovaciu a spravodajskú kapacitu a politiku,” uviedli Karlinsky a Kobak vo vyhlásení.
Krajiny s najnižším počtom úmrtí
5. Nemecko a Luxembursko
Podľa Johna Hopkinsa Nemecko doteraz oficiálne zaznamenalo takmer 92 000 úmrtí. Najnovšia štúdia zistila, že Nemecko zaznamenalo mierny 4 % nárast úmrtí v porovnaní s východiskovým stavom v roku 2020. Spoločnou pätinou s Nemeckom (tiež s nárastom o 4 %) bolo Luxembursko.
4. Fínsko
Najnovšie údaje o Fínsku naznačujú, že od začiatku pandémie na koronavírus zomrelo 984 ľudí. Nadmerný počet úmrtí v krajine bol 410. To znamená, že Fínsko sa oproti predpokladanej ročnej úmrtnosti zvýšilo iba o 1 %.
2. Dánsko a Island
V Dánsku a na Islande došlo počas pandémie k odhadovanému poklesu úmrtí o 1 %. Zvlášť Dáni boli v Európe veľmi chválení za ich prvotnú reakciu a následné riešenie globálnej zdravotnej krízy.
1. Nórsko
Spolu s Dánskom a Islandom bolo Nórsko jednou z iba siedmich krajín v zozname 103 analyzovaných, ktoré zaznamenali pokles počtu očakávaných úmrtí ročne o – 4 %.
Krajiny s najvyšším počtom úmrtí
4. Slovensko, Česká republika a Kosovo
Kosovo zaznamenalo 30 % nárast nadmerných úmrtí. Česko zaznamenalo jednu z najvyšších nadmerných úmrtí s 320 úmrtiami na 100 000 obyvateľov, zatiaľ čo na Slovensku bolo 310 úmrtí na 100 000 obyvateľov.
3. San Marino
Tento mikroštát v Taliansku má niečo cez 33 000 obyvateľov. Aj keď zaznamenal 90 oficiálnych úmrtí na COVID-19, jeho nadmerný počet úmrtí 110 sa rovnal nárastu o 42 % oproti východiskovému stavu, čo je ekvivalent 320 úmrtí na 100 000 obyvateľov.
1. Severné Macedónsko a Albánsko
Susedia Severné Macedónsko a Albánsko zaznamenali 43 % nárast na ročnom základe nadmerných úmrtí.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. The true COVID death toll: Which country saw the highest excess deaths during the pandemic? [online]. [cit. 2021-08-04]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/08/05/the-real-covid-death-toll-which-country-in-europe-has-the-highest-excess-mortality-rate