1.3 C
Bratislava
nedeľa, 12 januára, 2025
HomeSprávy zo svetaŠvajčiarska sonda na pranie špinavých peňazí vyvoláva znepokojujúce otázky

Švajčiarska sonda na pranie špinavých peňazí vyvoláva znepokojujúce otázky

Fotografia, ktorá celý príbeh začala, má zaujímavé obsadenie. Zahŕňa ruského právnika, ktorý sa stretol s tímom prezidenta Donalda Trumpa v roku 2016, čo je stretnutie, ktoré sa objavilo v Muellerovej správe o ruskom zasahovaní do volieb v danom roku. Ďalšia hlavná postava bola spojená s vyšetrovaním korupcie vo FIFA, riadiacom orgáne svetového futbalu. Prípad prania špinavých peňazí a obvinenia z blízkych vzťahov medzi švajčiarskymi orgánmi činnými v trestnom konaní a ruskými partnermi ohrozujú postavenie Švajčiarska vo svete a rozširujú znepokojenie globálnej reputácie domova pre peniaze pochybných ľudí. 

V roku 2009 zomrel v ruskom väzení právnik Sergei Magnitsky, ktorý sa pokúsil vyšetriť podvod, pri ktorom ruskí úradníci a policajti pod dohľadom súdov uvalili vrátenie dane vo výške 230 miliónov $ pre investičnú spoločnosť Hermitage Capital Management. Bill Browder, zakladateľ firmy a zamestnávateľ Magnitskeho, pracoval odvtedy na odhalení podvodu. Jeho lobovanie viedlo niekoľko krajín, vrátane Ameriky a Británie, k prijatiu „Magnitských zákonov”, ktoré sankcionujú zahraničných úradníkov, ktorí sa dopúšťajú porušovania ľudských práv alebo kradnú peniaze. Verzia pre celú EÚ bola prijatá 7. decembra.

Browderov tím sledoval peniaze z podvodu do 26 krajín vrátane Švajčiarska. Približne 11 miliónov $ spoločnosti Credit Suisse bolo viazaných na Vladlena Stepanova, manžela úradníčky, ktorá schválila falošné vrátenie dane. Pár bol zasiahnutý americkými sankciami. Nezverejnená suma v UBS, inej banke, bola spojená s Dmitrijom Klyuevom, ruským podnikateľom, na ktorého sa tiež vzťahujú sankcie. A viac ako 7 miliónov $ v librách držal Denis Katsyv, ďalší podnikateľský subjekt, a firmy s ním spojené. V roku 2017 jedna zo spoločností, spoločnosť Prevezon, súhlasila s tým, že zaplatí 5,9 mil. USD bez toho, aby priznala vinu, za vybavenie prípadu americkej vlády prepadnutia majetku.

Všetci ruskí občania uviedli, že peniaze na ich účtoch nesúvisia s údajným podvodom a popierajú priestupky. Browder s tým však nesúhlasil. V roku 2011 podala spoločnosť Hermitage trestné oznámenie na krádež vo výške 230 miliónov $ u švajčiarskych prokurátorov. Spustili sondu a zmrazili účty. Ale napriek pokroku v iných príbuzných sondách a množstvu dôkazov spájajúcich jednotlivé body nedošlo k žiadnym obvineniam ani zaisteniu. V novembri švajčiarska prokuratúra oznámila, že plánuje ukončiť vyšetrovanie a uvoľniť väčšinu peňazí na účtoch svojim ruským vlastníkom. Signalizovalo to tiež, že môže odstrániť spoločnosť Hermitage ako žalobcu po právnej výzve, ktorú podľa časopisu The Economist považuje spoločnosť Prevezon. To by spôsobilo, že Hermitage nebude schopná odvolať sa proti rozhodnutiu.

Švajčiari „kapitulovali” pred ruskými snahami o sabotáž prípadu, sťažuje sa Browder. Nie je sám. Niekoľko švajčiarskych politikov nastolilo túto otázku v parlamente. Skupina 20 zákonodarcov z niekoľkých európskych krajín podpísala vyhlásenie, v ktorom sa sťažuje na údajnú blízkosť švajčiarskych vyšetrovateľov k Rusku v prípade Magnitského. V decembri americký senátor Roger Wicker napísal Mikeovi Pompeovi, aby naliehal na ministra zahraničných vecí, „aby sa zaistilo, že sa vzájomná právna pomoc so Švajčiarskom nechtiac nestane prostriedkom ruského vplyvu.”

Švajčiarski úradníci v prípade všetci popierajú akúkoľvek zaujatosť. Úrad generálneho prokurátora tvrdí, že súvislosť medzi sumami podozrivými z prania špinavých peňazí vo Švajčiarsku a trestným činom spáchaným v zahraničí „musí byť preukázaná s dostatočnou mierou istoty” a že „uzavretie prípadu po dôkladnom vyšetrení bolo opodstatnené.” Dokumenty, ktoré videl The Economist, vrátane súdnych záznamov, však vyvolávajú znepokojujúce otázky o integrite švajčiarskej sondy.

Tento prístup je v rozpore s dohovorom OSN o organizovanom zločine, ktorý umožňuje zaistiť oveľa viac peňazí, aj keď sú zmiešané s inými prostriedkami. „Je to tiež v rozpore s bežnou praxou, a to aj vo Švajčiarsku,” hovorí Mark Pieth, expert, ktorý sa podieľal na príprave zákonov krajiny proti praniu špinavých peňazí. „Teória, ktorú uplatnili, je nesprávna,” dodáva. Podľa môjho názoru to vyzerá, že pracujú proti svojim vlastným záujmom.

Príbeh o ruských peniazoch nenamaľuje lichotivý portrét Švajčiarska, ktoré je domovom dvoch veľkých finančných centier, Ženevy a Zürichu, najväčšieho trhu pre zahraničné súkromné ​​bohatstvo. Je tiež ochotnejšie pomôcť iným západným vládam pri stíhaní daňových únikov, dokonca odovzdávať údaje o účtoch, ktoré sa podľa zákona o utajení považujú za posvätné. Prípad Magnitsky však tento predbežný pokrok podkopáva. Browder ide ďalej. Verejné dôkazy podľa neho poukazujú na správanie sa švajčiarskych úradníkov, podľa ktorého „sa výrazne naznačuje, že sa deje niečo nepriaznivé.” „To nie je niečo, čo by mal niekto od Švajčiarov čakať,” uvádza.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. A Swiss money-laundering probe raises disturbing questions. [cit. 2021-02-09]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/01/23/a-swiss-money-laundering-probe-raises-disturbing-questions

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments