Čína na tohtoročnej Svetovej konferencii o umelej inteligencii (AI) v Šanghaji predstavuje množstvo medicínskych noviniek.
Mnohé zo systémov používajú umelú inteligenciu na rýchlejšiu a efektívnejšiu diagnostiku zdravotných problémov ako by dokázal sám lekár.
Spoločnosti z celého sveta považujú umelú inteligenciu za príležitosť na zlepšenie lekárskej starostlivosti, uľahčenie času a zmiernenie tlaku na lekárov. Tento tlak na systém zdravotnej starostlivosti vyvíja najmä starnutie populácie.
Zatiaľ čo sa USA stali prvými priekopníkmi v priemysle, Európska únia zaujala v otázke regulácie umelej inteligencie prísnejšie stanovisko. Jej snahou bolo chrániť súkromie a základné práva.
Čínsky rozmach lekárskej umelej inteligencie medzitým silne podporuje ústredná vláda. Tá si želá, aby sa krajina stala do roku 2030 popredným svetovým inovačným centrom pre umelú inteligenciu:
„Dúfame, že nové liečebné metódy založené na umelej inteligencii môžu riešiť nedostatok lekárov, minimalizovať mieru nesprávnej diagnózy pri včasnej predpovedi ochorenia a oveľa viac.”
„S pomocou umelej inteligencie sa lekári budú môcť vymaniť z namáhavej práce skríningovej analýzy a sústrediť sa na diagnostiku zložitých prípadov,” hovorí Lin Mingzhen, manažér pre styk s liekmi v spoločnosti Diyingjia Technology Co., Ltd. Ide o spoločnosť, ktorá vyvinula D-PathAI, diagnostický nástroj nádorov za pomoci umelej inteligencie.
Je to len jedna z radu medicínskych noviniek, ktoré boli vystavené na konferencii v Šanghaji.
Spoločnosť ZhiWei Information Technology Co.Ltd, ktorá tiež sídli v Hangzhou, priniesla systém Morphogo, systém analýzy cytomorfológie kostnej drene, ktorý podľa spoločnosti dokáže poskytnúť klinickú diagnózu do jedného dňa v porovnaní s piatimi až desiatimi dňami pre pravidelné správy z nemocnice.
„Čína má obrovské odľahlé oblasti. Nie je možné, aby ľudia žijúci v odľahlých dedinách išli do veľkej nemocnice na rýchle morfologické vyšetrenie kostnej drene,” hovorí hlavný prevádzkový riaditeľ spoločnosti, Yang Chuhu.
„Bez takéhoto systému sa dá povedať, že nie je možné efektívne zaručiť život a zdravie pacientov s krvnými chorobami v odľahlých oblastiach. To nie je problém len pre samotnú Čínu. Je to globálny problém,” dodal.
Spoločnosť Endoangel Medical Technology Co., Ltd, so sídlom v meste Wuhan zameriavajúca sa na gastrointestinálnu endoskopiu predstavuje Endoangel, asistenčný systém umelej inteligencie pre diagnostiku gastrointestinálnej endoskopie v reálnom čase.
„Pracovná záťaž lekárov v Číne je veľmi veľká. Môžeme im poskytnúť dobrú pomoc, pomôcť im zvýšiť efektivitu práce a znížiť chyby spôsobené únavou alebo inými dôvodmi,” hovorí Ning Shanlin, marketingový manažér spoločnosti.
Čínsky trh s umelou inteligenciu v oblasti zdravia zažíva boom. Jeho veľkosť na trhu dosiahla v roku 2022 70 miliárd RMB (viac ako 9 miliárd eur). To je podľa spoločnosti IResearch, poprednej čínskej konzultačnej spoločnosti v oblasti online obchodu, viac ako trojnásobok oproti roku 2018.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Health tech on display at the World Artificial Intelligence Conference in Shanghai. [online]. [cit. 2021-07-12]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/07/09/health-tech-on-display-at-the-world-artificial-intelligence-conference-in-shanghai