Londýn – Svetové akcie sa v pondelok držali blízko rekordných maxím. Bolo to z dôvodu, že investori uvažovali o náraste európskej podnikateľskej aktivity a vítanej správe o pracovných miestach v USA na jednej strane, na strane druhej premýšľali o obavách z vysoko prenosného variantu COVID-19 Delta.
Výstup na maximá
Index STOXX 600 popredných európskych spoločností bol o 0,3 % vyšší. Zvrátil predchádzajúce straty po tom, čo údaje ukázali, že podniky v eurozóne v júni rozšírili svoju aktivitu najrýchlejšie za posledných 15 rokov.
V júni tiež rástla aktivita britských služieb, aj keď o niečo pomalšie.
Britský FTSE sa zvýšil o 0,5 % pred oznámením premiéra Borisa Johnsona o 16:00 GMT, ktoré by malo potvrdiť ukončenie reštriktívnych opatrení na COVID-19 v Anglicku 19. júla.
Francúzske akcie tiež získali späť svoje straty. Tie utrpeli po tom, čo minister zdravotníctva, Olivier Veran, varoval, že Francúzsko môže kvôli variantu Delta smerovať k štvrtej vlne pandémie.
Úzkosť ohľadom COVID-19 mala vplyv aj na akcie v Japonsku: Nikkei kleslo o 0,6 % na dvojtýždňové minimum po náraste infekcií v Tokiu. Bolo to len niekoľko týždňov pred usporiadaním olympijských hier.
Prieskum ukázal, že aktivita japonského sektora služieb sa v júni znížila už 17. mesiacov po sebe.
Najširší index ázijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonska stagnoval.
Čínsky akciový index blue-chip sa zotavil z predchádzajúcich strát. Uzavrel sa o 0,1 % vyššie, pretože prísľub Pekingu pokračovať v politickej podpore svojho technologického sektora pomohol vyrovnať sa s obavami z tvrdého zásahu proti gigantu Didi Global.
Index MSCI All Country World sa minulý týždeň uzavrel na rekordných 724,66. V pondelok bol o 0,1 % vyšší.
Obchodovanie sa uskutočnilo v menšej miere než obvykle, keďže americké trhy boli na predĺžený víkend 4. júla zatvorené.
Nezaostávali ani futures
Futures na burze S&P 500 signalizovali v utorok rekordné čísla, keď sa index v piatok uzavrel o 0,8 % vyššie. Priemyselný priemer indexu Dow Jones vzrástol o 0,4 % a Nasdaq Composite pridal 0,8 %.
Mzdy v USA sa minulý mesiac zvýšili o viac ako 850 000 pracovných miest. To je vyššie než sa očakávalo. Miera nezamestnanosti sa ale neočakávane zvýšila na 5,9 % z 5,8 %, zatiaľ čo ostro sledovaný priemer hodinových zárobkov, ukazovateľ mzdovej inflácie, minulý mesiac vzrástol o 0,3 %. To je menej ako konsenzuálna predpoveď pre nárast o 0,4 %.
Výnosy vládnych dlhopisov v eurozóne sa posunuli vyššie, ale analytici očakávajú, že nedávna trajektória zostupu sa obnoví po údajoch o mzdách v USA.
Nemecký výnos 10 -ročného Bundu sa zvýšil o jeden bázický bod na -0,222 %.
Dolár sa oslabil po poklese z trojmesačného maxima na konci minulého týždňa. Bolo to pod tlakom správy o mzdách v USA.
Zlato vzrástlo o 0,3% na 1 791,29 dolára za uncu.
Surová ropa rástla, pretože rokovania OPEC+ sa vliekli.
Saudskoarabský minister energetiky v nedeľu zakročil proti odporu kolegu výrobcu v Perzskom zálive, Spojené arabské emiráty k navrhovanej dohode OPEC+. Vyzval na „kompromis a racionálnosť” na zabezpečenie dohody, keď sa skupina v pondelok opäť zíde.
Ropa Brent pridala o 0,2 % na 76,32 dolára za barel a americká ropa získala 0,2 % na 75,31 dolára za barel.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. World shares hold near record highs. [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/07/05/uk-global-markets