Obyvateľom bez domova v meste Honolulu na Havaji skenuje oči robotický policajný pes.
Polícia v meste tvrdí, že je to bezpečnejší spôsob kontroly symptómov Covid-19. Robot sa používa aj na diaľkový rozhovor s jednotlivcami, ktorí mali pozitívny test na vírus.
Miestni obhajcovia občianskych práv ale tvrdia, že používanie robota typu Spot dehumanizuje niektorých najzraniteľnejších obyvateľov Honolulu.
Verejný protest v New Yorku
Koncom minulého roka newyorské policajné oddelenie začalo používať služby robotického psa typu Spot po tom, ako ho namaľovali na modro a premenovali na „Digidog”. Väčšinou to zostalo nepovšimnuté, kým ho Newyorčania neuvideli behať vo voľnej prírode a nezverejňovali videá na sociálnych sieťach.
Krátko nato oddelenie vrátilo robota jeho výrobcovi.
„Toto je ako niečo z Robocopu, je to šialené,” znela v apríli reakcia demokratického kongresmana Jamaala Bowmana.
Po fiasku spoločnosť Boston Dynamics, ktorá roboty vyrába, uviedla, že je potrebné lepšie objasniť technológiu verejnosti a zákazníkom, ktorí s ňou majú málo skúseností.
V súčasnosti je vo voľnej prírode zhruba 500 robotov Spot. Bežne ich používajú energetické spoločnosti na kontrolu zón vysokého napätia a ďalších nebezpečných oblastí. Spot sa tiež používa na monitorovanie stavenísk, baní a tovární vybavených senzorom, ktorý je na prácu potrebný.
Stále ho väčšinou ovládajú ľudia, aj keď mu stačí povedať, ktorým smerom sa má vydať. Dokáže intuitívne stúpať po schodoch alebo prechádzať nerovným terénom. Môže fungovať aj autonómne, ale iba vtedy, ak je už priradená trasa uložená v pamäti a nie je tam veľa prekvapivých prekážok.
Zdroj:
EURONEWS. 2021. A useful tool or dehumanising? Robot police dog that scans homeless people sparks debate.[online]. [cit. 2021-08-07]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/08/06/a-useful-tool-or-dehumanising-robot-police-dog-that-scans-homeless-people-sparks-debate