Boris Johnson privítal obchodnú dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a Novým Zélandom, ktorá sa uzavrela v stredu neskoro večer.
Po 16 mesiacoch rokovaní medzi vyjednávačmi sa dohoda spečatila počas konferenčného hovoru medzi britským premiérom a jeho novozélandskou partnerkou, Jacind Ardern.
Nové partnerstvo
Dohoda odstraňuje clá na širokú škálu tovarov, keďže Spojené kráľovstvo sa po svojom odchode z Európskej únie snaží rozšíriť hospodárske väzby po celom svete.
Transpacifické obchodné partnerstvo zahŕňa Japonsko, Kanadu a Vietnam. V roku 2020 malo HDP 8,4 bilióna libier (9,9 bilióna EUR).
„Pre Spojené kráľovstvo je to skvelá obchodná dohoda. Upevňuje naše dlhoročné priateľstvo s Novým Zélandom a posilňuje naše vzťahy s Indo-Pacifikom,” povedal Johnson.
„Bude to prínosom pre podniky a spotrebiteľov v celej krajine, znížia sa náklady pre vývozcov a otvorí sa prístup pre našich pracovníkov,” dodal.
Ardern uviedla, že dohoda patrí medzi najlepšie, aké kedy Nový Zéland dosiahol. Zároveň podporí národnú ekonomiku o približne 1 miliardu novozélandských dolárov (617 miliónov eur), pretože otvára cestu pre väčší predaj vína, masla, syra a hovädzieho mäsa v krajine.
„Je to historická, ale významná dohoda. Dosiahla sa v podstate za rok. To sa ešte nikdy nestalo,” povedala Ardern.
Nie všetci súhlasia
Britskí farmári ale vyjadrili znepokojenie. Povedali, že dohoda a ďalšia podpísaná s Austráliou začiatkom tohto roka môže podporiť dovoz potravín v čase, keď nedostatok pracovnej sily a rastúce náklady už poškodzujú mnohých britských farmárov.
„To by mohlo poškodiť životaschopnosť mnohých britských fariem v nadchádzajúcich rokoch na úkor verejnosti. Tá chce vo svojich regáloch viac britských potravín. Bolo by to aj na úkor našich vidieckych komunít a váženej poľnohospodárskej krajiny,” uviedla predsedníčka National Farmers Union, Minette Batters.
„Namiesto opakovania refrénu, že tieto dohody budú dobré pre britské poľnohospodárstvo, musí naša vláda teraz vysvetliť, ako tieto dohody hmatateľne prospejú poľnohospodárstvu, budúcnosti výroby potravín a vysokým štandardom, ktoré s tým súvisia na týchto brehoch,” povedala Batters.
Niektoré detaily dohody sa stále dokončujú. Úradníci očakávajú, že vstúpi do platnosti budúci rok.
Konzervatívna vláda Johnsona vyjednáva o dohodách o voľnom obchode po celom svete. Dôvodom je to, aby sa po brexite pokúsila podporiť hospodársky rast. Najväčšou cenou by bola obchodná dohoda so Spojenými štátmi, hoci sa zdá, že táto dohoda v blízkej budúcnosti nie je možná.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Boris Johnson hails trade deal agreed between UK and New Zealand. [online]. [cit. 2021-10-22]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/10/21/boris-johnson-hails-trade-deal-agreed-between-uk-and-new-zealand