Nepriateľské krypto-prostredie v Číne spôsobilo, že sa odtiaľ presťahovalo viac ako 20 miestnych spoločností pôsobiacich v oblasti digitálnych aktív.
Viac ako 20 čínskych spoločností spojených s digitálnymi aktívami oznámilo, že zastaví svoju činnosť a stiahne sa z miestneho trhu, pretože krajina pokračuje vo svojom nepriateľskom postoji ku všetkému, čo sa dotýka kryptomien.
Účinok čínskeho krypto-zákazu
Negatívny postoj Číny k priemyslu kryptomien je známy už roky a miestne úrady to investorom často pripomínajú. Koncom septembra zverejnila centrálna banka krajiny dokument naznačujúci, že obchodovanie a ťažba digitálnych aktív je v rámci čínskych hraníc zakázaná. Ľuďom tiež dokument zakazoval prevádzkovať takéto burzy.
Krátko nato mnohé spoločnosti súvisiace s kryptomenami začali ukončovať svoju činnosť. Podľa spravodajského denníka China Securities Journal dosahuje počet týchto entít, ktoré musia zastaviť poskytovanie svojich služieb a presunúť sa do zahraničia, viac ako 20.
Keď už hovoríme o takýchto organizáciách, za zmienku stojí, že zintenzívnený zákaz spôsobil, že hlavné trhovisko, Huobi, pozastavilo registráciu nových používateľov prichádzajúcich z Číny. O niekoľko dní neskôr jeden z najväčších bitcoinových fondov, Huobi Poll, presunul od minerov 4 miliardy dolárov v BTC. Išlo o najväčší prílev finančných prostriedkov od 18. decembra 2017.
Čínsky zásah zasiahol aj Sparkpool. Druhý najväčší ETH mining pool minulý týždeň oznámil, že k 30. septembru zastavil prístup k novým používateľom v pevninskej Číne a upustil od všetkých svojich služieb.
Čínska vláda navyše zaistila ťažobné zariadenia v severnej provincii Vnútorné Mongolsko. Bola to 45. konfiškácia v tejto provincii.
Bitcoin po čínskych zákazoch posilňuje
Napriek tomu, že vláda najľudnatejšieho národa zdvojnásobila svoje úsilie zastaviť všetky možné operácie s kryptomenami v rámci svojich hraníc, Bitcoin útokom nakoniec odolal. V čase písania tohoto článku sa cena aktíva pohybuje okolo 54 500 dolárov. To je asi 25 % nárast od posledného zákazu Čínskej ľudovej banky.
Populárny informátor Edward Snowden sa nedávno podelil o svoje názory na vec. Podľa neho čínske obmedzenia skutočne Bitcoin posilnili.
Na druhej strane Katie Haun, partnerka spoločnosti Venture Capital Andreessen Horowitz (a16z), vyzvala amerických finančných regulátorov, aby urobili presný opak toho, čo robila Čína doteraz:
„Je to príležitosť pre Spojené štáty, pretože v tejto oblasti, by sme podľa mňa mali robiť presný opak toho, čo robí Čína.”
Zdá sa, že v tejto chvíli najväčšia ekonomika nemá v úmysle implementovať takéto negatívne politiky voči Bitcoinu. Predseda Fedu, Jerome Powell, aj šéf SEC, Gary Gensler, ubezpečili, že krajina nezakáže používanie digitálnych aktív.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021 More Than 20 Chinese Crypto Companies to Leave The Country Following The Local Ban. [online]. [cit. 2021-10-10]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/more-than-20-chinese-crypto-companies-to-leave-the-country-following-the-local-ban/