4.9 C
Bratislava
štvrtok, 26 decembra, 2024
HomeSprávy zo svetaVýskum EÚ: Viac ako polovica pracovníkov s nízkymi príjmami si nemôže dovoliť...

Výskum EÚ: Viac ako polovica pracovníkov s nízkymi príjmami si nemôže dovoliť dovolenku, Slovensko je štvrté

Podľa výskumu Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) si viac ako polovica pracovníkov s nízkymi príjmami v Európe nemôže dovoliť vziať si týždňovú dovolenku mimo domova.

ETUC vo svojom pondelkovom vyhlásení uvádza, že asi 28 % európskych občanov si nemôže dovoliť týždennú dovolenku mimo domova.

Asi 35 miliónov najchudobnejších pracovníkov v Európe si nemôže dovoliť týždňovú dovolenku.

Mnoho ľudí považovaných za ohrozených chudobou je nezamestnaných alebo na dôchodku, alebo to zahŕňa milióny pracovníkov s nízkymi mzdami, najmä tých, ktorí zarábajú zákonom stanovenú minimálnu mzdu, uvádza ETUC.

V tejto kategórii je asi 7 miliónov Talianov a tvorí najvyšší počet v Európe. Nasleduje Španielsko (4,7 milióna), Nemecko (4,3 milióna), Francúzsko (3,6 milióna) a Poľsko (3,1 milióna).

V Grécku je 88,9 % podiel ľudí ohrozených chudobou. Nasleduje Rumunsko (86,8 %), Chorvátsko (84,7 %), Cyprus (79,2 %) a Slovensko (76,1 %).

Analýza údajov Eurostatu zo strany ETUC a Európskeho odborového inštitútu (ETUI) zistila, že nerovnosť v dovolenkách za posledné desaťročie narástla v 16 členských štátoch medzi tými, ktoré majú príjem pod 60 % mediánu, a tými, ktorí majú príjem nad touto hranicou.

Najväčšie rozdiely v prístupe k dovolenke medzi týmito dvoma skupinami sa nachádzajú v Chorvátsku, Grécku, Bulharsku, Česku a Francúzsku.

„Je potrebné posilniť smernicu EÚ o minimálnych mzdách, aby sa zaistilo, že mzdy nebudú také nízke a aby nenechali pracovníkov žiť v chudobe. Našim cieľom je zaistiť skutočne spravodlivé mzdy pre všetkých,” uviedla zástupkyňa generálnej tajomníčky ETUC, Esther Lynch.

Odborové združenie v súčasnosti spolupracuje s poslancami Európskeho parlamentu na zavedení „prahu slušnosti“ do legislatívy. Ten by zabezpečil, že zákonom stanovené minimálne mzdy nebudú nikdy vyplácané pod 60 % priemernej mzdy z akéhokoľvek členského štátu, čím sa zvýši plat viac ako 24 miliónom ľudí.

Celkom 21 členských štátov má zákonom stanovenú politiku minimálnej mzdy. 

Ďalších šesť – Rakúsko, Cyprus, Dánsko, Fínsko, Taliansko a Švédsko – má mzdy určené prostredníctvom kolektívneho vyjednávania. V niektorých prípadoch vrátane minimálnych miezd.

Priemerný hrubý hodinový zárobok v EÚ dosiahol v roku 2018 hodnotu 13,2 EUR. Napriek tomu sa medzi jednotlivými členskými štátmi veľmi líšil a dosiahol 27,2 EUR v Dánsku, ale iba 5,6 EUR na Slovensku.

Najvyšší podiel osôb s nízkymi mzdami však možno nájsť v Lotyšsku, Litve a Estónsku. V týchto krajinách tvoria viac ako 20 % pracovnej sily. Portugalsko, Fínsko a Švédsko mali najnižšiu úroveň spomedzi 27 členských štátov.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Italy has the highest number of poor in the EU unable to afford a holiday, claims study. [online]. [cit. 2021-08-02]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/08/02/italy-has-the-highest-number-of-poor-in-the-eu-unable-to-afford-a-holiday-claims-study

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments